1999 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
7. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Maebashi, Japonya kentinin Green Dome Maebashi stadyumunda 5-7 Mart 1999 tarihleri arasında düzenlenmiştir. 1999 yılında organizasyon ilk defa Avrupa ve Kuzey Amerika dışında yapılmıştır. Dönemin IAAF başkanı Primo Nebiolo şampiyonayı "gelmiş geçmiş en iyisi" olarak tanımlamıştır. Organizasyona 115 ülkeden toplam 487 atlet katılmıştır.
Sonuçlar
Erkekler
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Maurice Greene ABD | 6.42 (CR) | Tim Harden ABD | 6.43 (PB) | Jason Gardener Birleşik Krallık | 6.46 (AR) |
200 m | Frankie Fredericks Namibya | 20.10 (CR) | Obadele Thompson Barbados | 20.26 (AR) | Kevin Little ABD | 20.48 |
400 m | Jamie Baulch Birleşik Krallık | 45.73 | Milton Campbell ABD | 45.99 | Alejandro Cárdenas Meksika | 46.02 (NR) |
800 m | Johan Botha Güney Afrika | 1:45.47 | Wilson Kipketer Danimarka | 1:45.49 | Nico Motchebon Almanya | 1:45.74 |
1500 m | Haile Gebrselassie Etiyopya | 3:33.77 (CR) | Laban Rotich Kenya | 3:33.98 | Andrés Manuel Díaz İspanya | 3:34.46 |
3000 m | Haile Gebrselassie Etiyopya | 7:53.57 | Paul Bitok Kenya | 7:53.79 | Million Wolde Etiyopya | 7:53.85 |
60 m engelli | Colin Jackson Birleşik Krallık | 7.38 (CR) | Reggie Torian ABD | 7.40 | Falk Balzer Almanya | 7.44 |
Yüksek atlama | Javier Sotomayor Küba | 2.36 | Vyacheslav Voronin Rusya | 2.36 | Charles Austin ABD | 2.33 |
Sırıkla atlama | Jean Galfione Fransa | 6.00 (CR) | Jeff Hartwig ABD | 5.95 (AR) | Danny Ecker Almanya | 5.85 |
Uzun atlama | Iván Pedroso Küba | 8.62 (CR) | Yago Lamela İspanya | 8.56 (AR) | Erick Walder ABD | 8.30 |
Üç adım atlama | Charles Friedek Almanya | 17.18 (PB) | LaMark Carter ABD | 16.98 | Zsolt Czingler Macaristan | 16.98 |
Gülle atma | Aleksandr Bagach Ukrayna | 21.41 | John Godina ABD | 21.06 | Yuriy Bilonog Ukrayna | 20.89 |
4 x 400 m | ABD Andre Morris Dameon Johnson Deon Minor Milton Campbell | 3:02.83 (WR) | Polonya Piotr Haczek Jacek Bocian Piotr Rysiukiewicz Robert Maćkowiak | 3:03.01 (AR) | Birleşik Krallık Allyn Condon Solomon Wariso Adrian Patrick Jamie Baulch | 3:03.20 (NR) |
Heptatlon | Sebastian Chmara Polonya | 6386 (WL) | Erki Nool Estonya | 6374 (NR) | Roman Šebrle Çekya | 6319 (NR) |
Bayanlar
Disiplin | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Ekaterini Thanou Yunanistan | 6.96 | Gail Devers ABD | 7.02 | Philomena Mensah Kanada * | 7.07 |
200 m | Ionela Târlea Romanya | 22.39 | Svetlana Goncharenko Rusya | 22.69 | Pauline Davis Bahamalar | 22.70 |
400 m | Grit Breuer Almanya | 50.80 | Falilat Ogunkoya Nijerya | 51.25 | Jearl Miles Clark ABD | 51.45 |
800 m | Ludmila Formanová Çekya | 1:56.90 (CR) | Maria Mutola Mozambik | 1:57.17 | Natalya Tsyganova Rusya | 1:57.47 (NR) |
1500 m | Gabriela Szabo Romanya | 4:03.23 (CR) | Violeta Beclea Romanya | 4:03.53 (PB) | Lidia Chojecka Polonya | 4:05.86 (NR) |
3000 m | Gabriela Szabo Romanya | 8:36.42 | Zahra Ouaziz Fas | 8:38.43 (AR) | Regina Jacobs ABD | 8:39.14 (AR) |
60 m engelli | Olga Shishigina Kazakistan | 7.86 | Glory Alozie Nijerya | 7.87 | Keturah Anderson Kanada | 7.90 |
Yüksek atlama | Khristina Kalcheva Bulgaristan | 1.99 | Zuzana Hlavoňová Çekya | 1.96 | Tisha Waller ABD | 1.96 |
Sırıkla atlama | Nastja Ryjikh Almanya | 4.50 (CR) | Vala Flosadóttir İzlanda | 4.45 (NR) | Nicole Rieger Almanya | 4.35 |
Zsuzsanna Szabó Macaristan | ||||||
Uzun atlama | Tatyana Kotova Rusya | 6.86 (PB) | Shana Williams ABD | 6.82 (PB) | Iva Prandzheva Bulgaristan | 6.78 |
Üç adım atlama | Ashia Hansen Birleşik Krallık | 15.02 (WL) | Iva Prandzheva Bulgaristan | 14.94 (NR) | Šárka Kašpárková Çekya | 14.87 (NR) |
Gülle atma | Svetlana Krivelyova Rusya | 19.08 | Krystyna Zabawska Polonya | 19.00 | Teri Steer ABD | 18.86 |
4 x 400 m | Rusya Tatyana Chebykina Svetlana Goncharenko Olga Kotlyarova Natalya Nazarova | 3:24.25 (WR) | Avustralya Susan Andrews Tania Van Heer Tamsyn Lewis Cathy Freeman | 3:26.87 (AR) | ABD Monique Hennagan Michelle Collins Zundra Feagin Shanelle Porter | 3:27.59 (AR) |
Pentatlon | Le Shundra Nathan ABD | 4753 | Irina Belova Rusya | 4691 | Urszula Włodarczyk Polonya | 4596 |
- Açık. * = Amerikan koşucu Inger Miller bronz madalyayı kazanmış, fakat yarış sonrası doping testinde aşırı kafeine rastlandığından madalyası alınmıştır.[1]
- Dipnot: Doping testini geçemeyen bir başka sporcu Vita Pavlysh da gülle atmadaki altın madalyasını alamamıştır.
Kısaltmalar
WR: Dünya rekoru
CR: Şampiyona rekoru
AR: Kıta rekoru
NR: Ulusal rekor, ülke rekoru
PB: Kişisel en iyi derece
WL: Dünyada o yılki en iyi derece
Madalya tablosu
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | ABD | 3 | 8 | 9 | 20 |
2 | Rusya | 3 | 3 | 1 | 7 |
3 | Romanya | 3 | 1 | 0 | 4 |
4 | Almanya | 3 | 0 | 4 | 6 |
5 | Birleşik Krallık | 3 | 0 | 2 | 5 |
6 | Etiyopya | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Küba | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Polonya | 1 | 2 | 2 | 5 |
9 | Çekya | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Bulgaristan | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Ukrayna | 1 | 0 | 1 | 2 |
12 | Fransa | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Yunanistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Kazakistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Namibya | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Güney Afrika | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Kenya | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Nijerya | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | İspanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Avustralya | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Barbados | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Danimarka | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Estonya | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | İzlanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Fas | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Mozambik | 0 | 1 | 0 | 1 |
27 | Macaristan | 0 | 0 | 2 | 2 |
27 | Kanada | 0 | 0 | 2 | 2 |
29 | Bahamalar | 0 | 0 | 1 | 1 |
29 | Meksika | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dış bağlantılar
Dünya Salon Atletizm Şampiyonası resmi sitesi[ölü/kırık bağlantı]
Kaynakça
- ^ Morfey, Alex (2001-10-13). Athletics: Miller failed drug test in 1999 5 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Daily Telegraph. 7 Şubat 2010'da erişilmiştir. (İngilizce)