1999 Dünya Atletizm Şampiyonası
1999 Dünya Atletizm Şampiyonası | |||
---|---|---|---|
Ev sahibi şehir | Sevilla, İspanya | ||
Açılış seremonisi | 20 Ağustos | ||
Kapanış seremonisi | 29 Ağustos | ||
Resmi açılışı yapan | İspanya kralı I. Juan Carlos | ||
Ana stadyum | Estadio Olímpico de Sevilla | ||
1999 Dünya Atletizm Şampiyonası, 20-29 Ağustos 1999 tarihlerinda İspanya'nın Sevilla şehrinde, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen, dünya atletizm şampiyonalarının yedincisi.
Erkekler
Pist
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m ayrıntılar | Maurice Greene (USA) | 9.80 (CR) | Bruny Surin (CAN) | 9.84 (=NR) | Dwain Chambers (GBR) | 9.97 (PB) |
200 m ayrıntılar | Maurice Greene (USA) | 19.90 (SB) | Claudinei da Silva (BRA) | 20.00 (PB) | Francis Obikwelu (POR) | 20.11 |
400 m ayrıntılar | Michael Johnson (USA) | 43.18 (WR) | Sanderlei Claro Parrela (BRA) | 44.29 (AR) | Alejandro Cárdenas (MEX) | 44.31 (NR) |
800 m ayrıntılar | Wilson Kipketer (DEN) | 1:43.30 | Hezekiél Sepeng (RSA) | 1:43.32 | Djabir Saïd-Guerni (ALG) | 1:44.18 (NR) |
1500 m ayrıntılar | Hicham El Guerrouj (MAR) | 3:27.65 (CR) | Noah Ngeny (KEN) | 3:28.73 (NR) | Reyes Estévez (ESP) | 3:30.57 (PB) |
5000 m ayrıntılar | Salah Hissou (MAR) | 12:58.13 (CR) | Benjamin Limo (KEN) | 12:58.72 | Mohammed Mourhit (BEL) | 12:58.80 |
10.000 m ayrıntılar | Haile Gebrselassie (ETH) | 27:57.27 | Paul Tergat (KEN) | 27:58.56 | Assefa Mezgebu (ETH) | 27:59.15 |
Maraton ayrıntılar | Abel Antón (ESP) | 2:13:36 | Vincenzo Modica (ITA) | 2:14:03 | Nobuyuki Sato (JPN) | 2:14:07 |
110 m engelli ayrıntılar | Colin Jackson (GBR) | 13.04 (SB) | Anier García (CUB) | 13.07 (NR) | Duane Ross (USA) | 13.12 (PB) |
400 m engelli ayrıntılar | Fabrizio Mori (ITA) | 47.72 (WL) | Stéphane Diagana (FRA) | 48.12 (SB) | Marcel Schelbert (SUI) | 48.13 (NR) |
3000 m su engelli ayrıntılar | Christopher Kosgei (KEN) | 8:11.76 | Wilson Boit Kipketer (KEN) | 8:12.09 | Ali Ezzine (MAR) | 8.12.73 |
20 km yürüyüş ayrıntılar | İlya Markov (RUS) | 1:23:34 | Jefferson Pérez (ECU) | 1:24:19 | Daniel García (MEX) | 1:24:31 |
50 km yürüyüş ayrıntılar | Ivano Brugnetti (ITA) | 3:47:541 (PB) | Nikolay Matyuhin (RUS) | 3:48:18 | Curt Clausen (USA) | 3:50:55 |
4×100 m bayrak ayrıntılar | ABD (USA) Jon Drummond Tim Montgomery Brian Lewis Maurice Greene | 37.59 (WL) | Büyük Britanya (GBR) Jason Gardener Darren Campbell Marlon Devonish Dwain Chambers Allyn Condon* | 37.73 (AR) | Brezilya (BRA) Raphael de Oliveira Claudinei da Silva Édson Ribeiro André da Silva | 38.052 (AR) |
4×400 m bayrak ayrıntılar | Polonya (POL) Tomasz Czubak Robert Maćkowiak Jacek Bocian Piotr Haczek Piotr Długosielski* | 2:58.913 (SB) | Jamaika (JAM) Michael McDonald Greg Haughton Danny McFarlane Davian Clarke Paston Coke* Omar Brown* | 2:59.34 | Güney Afrika (RSA) Jopie van Oudtshoorn Hendrick Mokganyetsi Adriaan Botha Arnaud Malherbe | 3:00.20 (NR) |
Saha
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | Vyaçeslav Voronin (RUS) | 2,37 (WL) | Mark Boswell (CAN) | 2,35 (NR) | Martin Buß (GER) | 2,32 |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Maksim Tarasov (RUS) | 6,02 (CR) | Dmitri Markov (AUS) | 5,90 | Aleksandr Averbukh (ISR) | 5,80 (NR) |
Uzun atlama ayrıntılar | Iván Pedroso (CUB) | 8,56 | Yago Lamela (ESP) | 8,40 | Gregor Cankar (SLO) | 8,36 (SB) |
Üç adım atlama ayrıntılar | Charles Friedek (GER) | 17,59 (WL) | Rostislav Dimitrov (BUL) | 17,49 (PB) | Jonathan Edwards (GBR) | 17,48 |
Gülle atma ayrıntılar | C.J. Hunter (USA) | 21,79 (PB) | Oliver-Sven Buder (GER) | 21,42 (SB) | Oleksandr Bagach (UKR) | 21,26 |
Disk atma ayrıntılar | Anthony Washington (USA) | 69,08 (CR) | Jürgen Schult (GER) | 68,18 (SB) | Lars Riedel (GER) | 68,09 |
Cirit atma ayrıntılar | Aki Parviainen (FIN) | 89,52 | Konstadinos Gatsiudis (GRE) | 89,18 | Jan Železný (CZE) | 87,67 |
Çekiç atma ayrıntılar | Karsten Kobs (GER) | 80,24 | Zsolt Németh (HUN) | 79,05 | Vladislav Piskunov (UKR) | 79,03 |
Dekatlon ayrıntılar | Tomáš Dvořák (CZE) | 8744 | Dean Macey (GBR) | 8556 (PB) | Chris Huffins (USA) | 8547 (SB) |
Kadınlar
Pist
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m ayrıntılar | Marion Jones (USA) | 10.70 (CR) | Inger Miller (USA) | 10.79 | Ekaterini Tanu (GRE) | 10.84 |
200 m ayrıntılar | Inger Miller (USA) | 21.77 (WL) | Beverly McDonald (JAM) | 22.22 (PB) | Merlene Frazer (JAM) | 22.26 |
Andrea Philipp (GER) | ||||||
400 m ayrıntılar | Cathy Freeman (AUS) | 49.67 (SB) | Anja Rücker (GER) | 49.74 (PB) | Lorraine Graham-Fenton (JAM) | 49.92 (PB) |
800 m ayrıntılar | Ludmila Formanová (CZE) | 1:56.68 | Maria Mutola (MOZ) | 1:56.72 | Svetlana Masterkova (RUS) | 1:56.93 |
1500 m ayrıntılar | Svetlana Masterkova (RUS) | 3:59.53 (SB) | Regina Jacobs (USA) | 4:00.35 (PB) | Kutre Dulecha (ETH) | 4:00.96 (SB) |
5000 m ayrıntılar | Gabriela Szabo (ROU) | 14:41.82 (CR) | Zahra Ouaziz (MAR) | 14:43.15 | Ayelech Worku (ETH) | 14:44.22 (PB) |
10.000 m ayrıntılar | Gete Wami (ETH) | 30:24.56 (CR) | Paula Radcliffe (GBR) | 30:27.13 (NR) | Tegla Loroupe (KEN) | 30:32.03 (NR) |
Maraton ayrıntılar | Jong Song-Ok (PRK) | 2:26:59 (NR) | Ari Ichihashi (JPN) | 2:27:02 (PB) | Lidia Șimon (ROU) | 2:27:41 |
100 m engelli ayrıntılar | Gail Devers (USA) | 12.37 (WL) | Gloria Alozie (NGR) | 12.44 (AR) | Ludmila Engquist (SWE) | 12.47 (NR) |
400 m engelli ayrıntılar | Daimí Pernía (CUB) | 52.89 (WL) | Nezha Bidouane (MAR) | 52.90 (AR) | Deon Hemmings (JAM) | 53.16 (SB) |
20 km yürüyüş ayrıntılar | Liu Hongyu (CHN) | 1:30:50 | Wang Yan (CHN) | 1:30:52 | Kerry Saxby-Junna (AUS) | 1:31:18 (SB) |
4×100 m bayrak ayrıntılar | Bahamalar (BAH) Savatheda Fynes Chandra Sturrup Pauline Davis-Thompson Debbie Ferguson Eldece Clarke-Lewis* | 41.92 (WL) | Fransa (FRA) Patricia Girard Muriel Hurtis Katia Benth Christine Arron Fabé Dia* | 42.06 (NR) | Jamaika (JAM) Aleen Bailey Merlene Frazer Beverly McDonald Peta-Gaye Dowdie | 42.15 (SB) |
4×400 m bayrak ayrıntılar | Rusya (RUS) Tatyana Çebıkina Svetlana Gonçarenko Olga Kotlyarova Natalya Nazarova Natalya Şarova* Yekaterina Bahvalova* | 3:21.98 (WL) | ABD (USA) Suziann Reid Maicel Malone-Wallace Michelle Collins Jearl Miles Clark Andrea Anderson* | 3:22.09 (SB) | Almanya (GER) Anke Feller Uta Rohländer Anja Rücker Grit Breuer Anja Knippel* | 3:22.43 (SB) |
Saha
Kategori | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | İnha Babakova (UKR) | 1,99 | Yelena Yelesina (RUS) | 1,99 | Svetlana Lapina (RUS) | 1,99 (PB) |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Stacy Dragila (USA) | 4,60 (WR) | Anjela Balahonova (UKR) | 4,55 (AR) | Tatyana Grigoryeva (AUS) | 4,45 |
Uzun atlama ayrıntılar | Niurka Montalvo (ESP) | 7,06 (NR) | Fiona May (ITA) | 6,94 | Marion Jones (USA) | 6,83 |
Üç adım atlama ayrıntılar | Paraskevi Tsiamita (GRE) | 14,88 | Yamilé Aldama (CUB) | 14,61 | Olga Vasdeki (GRE) | 14,61 |
Gülle atma ayrıntılar | Astrid Kumbernuss (GER) | 19,85 (SB) | Nadine Kleinert (GER) | 19,61 (PB) | Svetlana Krivelyova (RUS) | 19,43 |
Disk atma ayrıntılar | Franka Dietzsch (GER) | 68,14 | Anastasia Kelesidu (GRE) | 66,05 | Nicoleta Grasu (ROU) | 65.35 |
Çekiç atma ayrıntılar | Mihaela Melinte (ROU) | 75,20 | Olga Kuzenkova (RUS) | 72,56 | Lisa Misipeka (ASA) | 66,06 |
Cirit atma ayrıntılar | Mirela Manjani (GRE) | 67,09 (PB) | Tatyana Şikolenko (RUS) | 66,37 (PB) | Trine Hattestad (NOR) | 66,06 |
Heptatlon ayrıntılar | Eunice Barber (FRA) | 6861 (PB) | Denise Lewis (GBR) | 6724 | Ghada Shouaa (SYR) | 6500 |
Madalya tablosu
Kaynak: [1]
Kaynakça
- 1999 Dünya Atletizm Şampiyonası-IAAF.org