Lijst van wereldkampioenen sprint
De sprint is een van de onderdelen die op het programma staan van de wereldkampioenschappen baanwielrennen, het stond voor het eerst op het programma voor mannen in 1893 en voor vrouwen voor het eerst in 1958. Het eerste kampioenschap werd gehouden in Chicago. De sprint is het enige onderdeel dat vanaf het begin op het WK werd verreden. In 1992 zijn de titels voor amateurs en professionals samengevoegd; sindsdien bestaat alleen de open klasse.
Medaillewinnaars
Professionals (vanaf 1895; vanaf 1992 open)
Amateurs (1893-1991)
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|---|
1991 | Stuttgart | Jens Fiedler | Bill Huck | Gary Neiwand |
1990 | Maebashi | Bill Huck | Curtis Harnett | Jens Fiedler |
1989 | Lyon | Bill Huck | Michael Huebner | Nikolaï Kovch |
1988 | Gent | Niet verreden (Olympische Spelen) | ||
1987 | Wenen | Lutz Heßlich | Bill Huck | Michael Hübner |
1986 | Colorado Springs | Michael Hübner | Lutz Heßlich | Ralf-Gudo Kuschy |
1985 | Bassano del Grappa | Lutz Heßlich | Michael Hübner | Ralf-Gudo Kuschy |
1984 | Barcelona | Niet verreden (Olympische Spelen) | ||
1983 | Zürich | Lutz Heßlich | Sergeï Kopylov | Michael Hübner |
1982 | Leicester | Sergeï Kopylov | Lutz Heßlich | Emzar Gulachvili |
1981 | Brno | Sergeï Kopylov | Lutz Heßlich | Detlef Uibel |
1980 | Besançon | Niet verreden (Olympische Spelen) | ||
1979 | Amsterdam | Lutz Heßlich | Emmanuel Raasch | Christian Dresscher |
1978 | München | Anton Tkac | Emmanuel Raasch | Christian Dresscher |
1977 | San Cristóbal | Hans Jürgen Geschke | Emmanuel Raasch | Lutz Heßlich |
1976 | Monteroni di Lecce | Niet verreden (Olympische Spelen) | ||
1975 | Rocourt | Daniel Morelon | Giorgi Rossi | Emmanuel Raasch |
1974 | Montreal | Anton Tkac | Sergeï Kravtsov | Giorgi Rossi |
1973 | San Sebastián | Daniel Morelon | Anatoly Lablunowski | Giorgi Rossi |
1972 | Marseille | Niet verreden (Olympische Spelen) | ||
1971 | Varese | Daniel Morelon | Sergeï Kravtsov | Ivan Kucirek |
1970 | Leicester | Daniel Morelon | Peder Pedersen | Gérard Quintyn |
1969 | Antwerpen | Daniel Morelon | Omar Phakadze | Peder Pedersen |
1968 | Rome | Luigi Borghetti | Niels Fredborg | Robert Vanlancker |
1967 | Amsterdam | Daniel Morelon | Pierre Trentin | Luigi Borghetti |
1966 | Frankfurt am Main | Daniel Morelon | Pierre Trentin | Omar Phakadze |
1965 | San Sebastián | Omar Phakadze | Giordano Turrini | Daniel Morelon |
1964 | Parijs | Pierre Trentin | Daniel Morelon | Sergio Bianchetto |
1963 | Rocourt | Patrick Sercu | Sergio Bianchetto | Pierre Trentin |
1962 | Milaan | Sergio Bianchetto | Giuseppe Beghetto | Pierre Trentin |
1961 | Zürich | Sergio Bianchetto | Giuseppe Beghetto | Ron Baensch |
1960 | Leipzig | Sante Gaiardoni | Leo Sterckx | David Handley |
1959 | Amsterdam | Valentino Gasparella | Sante Gaiardoni | André Gruchet |
1958 | Parijs | Valentino Gasparella | Sante Gaiardoni | Richard Ploog |
1957 | Rocourt | Michel Rousseau | Guglielmo Pesenti | Valentino Gasparella |
1956 | Kopenhagen | Michel Rousseau | Jorge Batiz | Guglielmo Pesenti |
1955 | Milaan | Giuseppe Ogna | Jorge Batiz | John Tressider |
1954 | Keulen | Cyril Peacock | John Tressider | Georges Gaignard |
1953 | Zürich | Marino Morettini | Cesare Pinarello | Werner Potzernheim |
1952 | Parijs | Enzo Sacchi | Marino Morettini | Cyril Peacock |
1951 | Milaan | Enzo Sacchi | Russell Mockridge | Marino Morettini |
1950 | Rocourt | Maurice Verdeun | Pierre Even | Jan Hijzelendoorn |
1949 | Kopenhagen | Sydney Patterson | Jacques Bellenger | John Held |
1948 | Amsterdam | Mario Ghella | Axel Schandorf | Reginald Harris |
1947 | Parijs | Reginald Harris | Cor Bijster | Henri Sensever |
1946 | Zürich | Oskar Plattner | Axel Schandorf | Cor Bijster |
1940-1945: geen kampioenschap ten gevolge van Tweede Wereldoorlog | ||||
1939 | Milaan | Jan Derksen | Italio Astolfi | Gerhard Purann |
1938 | Amsterdam | Jef van de Vijver | Bruno Loatti | Jan Derksen |
1937 | Kopenhagen | Jef van de Vijver | Pierre Georget | Hendrik Ooms |
1936 | Zürich | Arie van Vliet | Pierre Georget | Henri Collard |
1935 | Brussel | Toni Merkens | Arie van Vliet | Jef van de Vijver |
1934 | Leipzig | Benedetto Pola | Arie van Vliet | Christian Lente |
1933 | Parijs | Jacques van Egmond | Roland Ulrich | Anker Meyer-Andersen |
1932 | Rome | Albert Richter | Nino Mozzo | Franz Dusika |
1931 | Kopenhagen | Helger Harder | Willy Gervin | Anker Meyer-Andersen |
1930 | Brussel | Louis Gérardin | Sydney Cozens | Bruno Pelizzari |
1929 | Zürich | Antoine Mazairac | Sydney Cozens | Willy Gervin |
1928 | Boedapest | Willy Falck Hansen | Roger Beaufrand | Jack Standen |
1927 | Keulen | Mathias Engel | Willy Falck Hansen | Peter Steffes |
1926 | Milaan | Avanti Martinetti | Léon Galvaing | Antoine Mazairac |
1925 | Amsterdam | Jaap Meijer | Antoine Mazairac | Bernard Leene |
1924 | Parijs | Lucien Michard | Lucien Faucheux | H.E. Fuller |
1923 | Zürich | Lucien Michard | Antoine Mazairac | Gerard Bosch Van Drakestein |
1922 | Parijs | Thomas Johnson | Maurice Peeters | W.A. Ormston |
1921 | Kopenhagen | Brask Andersen | Erik Kjeldsen | Johan Normann |
1920 | Antwerpen | Maurice Peeters | Thomas Johnson | Gerald Halpin |
1915-1919: geen kampioenschap ten gevolge van Eerste Wereldoorlog | ||||
1914 | Kopenhagen | Niet verreden | ||
1913 | Leipzig | William Bailey | Harry Ryan | Christel Rode |
1912 | Newark | Donald Mcdougall | Harry Kaiser | James Diver |
1911 | Rome | William Bailey | Angelo Feroci | Guido Gasparinetti |
1910 | Brussel | William Bailey | Karl Neumer | Paul Texier |
1909 | Kopenhagen | William Bailey | Karl Neumer | Maurice Schilles |
1908 | Berlijn | Victor Johnson | Benjamin Jones | Emile Demangel |
1907 | Parijs | Jean Devoissoux | Alexandre Auffray | Camille Avrillon |
1906 | Genève | Francesco Verri | Emile Delage | D. Rondelli |
1905 | Antwerpen | Jimmy S. Benyon | H.D. Buck | Eugène Debognies |
1904 | Londen | Marcus Hurley | Arthur L. Reed | Jimmy S. Benyon |
1903 | Kopenhagen | Arthur L. Reed | Jimmy S. Benyon | Carl Hellemann |
1902 | Rome | Charles Piard | Léon Delaborde | Orla Nord |
1901 | Berlijn | Emile Maitrot | Léon Veljtruba | Heinrich Struth |
1900 | Parijs | Didier Nauts | J.H. Lake | Ferdinand Vasserot |
1899 | Montreal | Thomas Summersgill | Earl Peebody | William Caldow |
1898 | Wenen | Paul Albert | Ludwig Opel | Thomas Summersgill |
1897 | Glasgow | Edwin Schraeder | W.P. Fawcett | Harry Reynolds |
1896 | Kopenhagen | Harry Reynolds | Edwin Schraeder | Charles Guillaumet |
1895 | Keulen | Jaap Eden | Christian Ingemann | Jean Schaaf |
1894 | Antwerpen | August Lehr | Jaap Eden | William Broadbridge |
1893 | Chicago | Arthur Zimmerman | John Johnson | John-Patrick Bliss |
Vrouwen
Medaillespiegel
Mannen
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrijk | 39 | 42 | 51 | 132 |
2 | Nederland | 28 | 20 | 17 | 65 |
3 | Italië | 26 | 25 | 23 | 74 |
4 | Verenigd Koninkrijk | 18 | 16 | 13 | 47 |
5 | België | 14 | 6 | 13 | 42 |
6 | Duitsland | 12 | 16 | 23 | 51 |
7 | Denemarken | 12 | 14 | 7 | 33 |
8 | Japan | 11 | 6 | 7 | 24 |
9 | Australië | 10 | 15 | 15 | 40 |
10 | DDR | 9 | 9 | 10 | 28 |
11 | Verenigde Staten | 8 | 7 | 3 | 18 |
12 | Zwitserland | 3 | 5 | 5 | 13 |
13 | Sovjet-Unie | 3 | 5 | 3 | 11 |
14 | Tsjecho-Slowakije | 2 | 0 | 1 | 3 |
15 | Rusland | 1 | 2 | 2 | 5 |
16 | Ierland | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Canada | 0 | 4 | 0 | 4 |
18 | Argentinië | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Maleisië | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Trinidad en Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bohemen | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Nieuw-Zeeland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 197 | 197 | 197 | 591 |
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal | Competitie |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Koichi Nakano | 10 | 0 | 0 | 10 | P |
2 | Daniel Morelon | 7 | 1 | 2 | 10 | AP |
3 | Antonio Maspes | 7 | 1 | 1 | 9 | P |
Jef Scherens | 7 | 1 | 1 | 9 | P | |
5 | Lucien Michard | 6 | 3 | 2 | 11 | AP |
6 | Thorvald Ellegaard | 5 | 4 | 0 | 9 | P |
7 | Piet Moeskops | 5 | 2 | 0 | 7 | P |
8 | Reginald Harris | 5 | 1 | 2 | 8 | AP |
9 | Harrie Lavreysen | 5 | 1 | 0 | 6 | P |
10 | Arie van Vliet | 4 | 6 | 3 | 13 | AP |
* A = een of meer medailles bij amateurs; P = een of meer medailles bij profs/open
Vrouwen
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjet-Unie | 21 | 18 | 9 | 48 |
2 | Verenigde Staten | 9 | 8 | 7 | 24 |
3 | Verenigd Koninkrijk | 8 | 1 | 6 | 15 |
4 | Frankrijk | 7 | 1 | 6 | 14 |
5 | Duitsland[1] | 6 | 7 | 8 | 21 |
6 | Rusland | 4 | 3 | 2 | 9 |
7 | Wit-Rusland | 3 | 1 | 0 | 4 |
8 | Australië | 1 | 8 | 3 | 12 |
9 | Nederland | 1 | 5 | 0 | 6 |
10 | China | 1 | 4 | 3 | 8 |
11 | Canada | 1 | 1 | 5 | 7 |
12 | DDR | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Hongkong | 1 | 0 | 3 | 4 |
14 | Litouwen | 0 | 3 | 2 | 5 |
15 | Tsjecho-Slowakije | 0 | 2 | 4 | 6 |
16 | België | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Estland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Noord-Korea | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mexico | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nieuw-Zeeland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 64 | 64 | 64 | 192 |
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Galina Ermolaeva | 6 | 5 | 4 | 15 |
2 | Victoria Pendleton | 6 | 1 | 1 | 8 |
Galina Tsareva | 6 | 1 | 1 | 8 | |
4 | Félicia Ballanger | 5 | 1 | 0 | 6 |
5 | Connie Paraskevin | 4 | 1 | 3 | 8 |
6 | Kristina Vogel | 4 | 1 | 1 | 6 |
7 | Valentina Savina | 3 | 1 | 2 | 6 |
8 | Sheila Young | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Natallia Tsylinskaya* | 3 | 1 | 0 | 4 |
10 | Svetlana Grankovskaya | 3 | 0 | 0 | 3 |
- Natallia Tsylinskaya was in 2000 getrouwd met Alexander Markovnichenko.
(Bijgewerkt t/m WK 2023)
Zie ook
- Sprinten
Bronnen, noten en/of referenties
- ↑ Inclusief West-Duitsland