Italien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 159 deltagare, 121 män och 38 kvinnor, vilka deltog i 88 tävlingar i 19 sporter. Landet deltog inte i den av USA ledda bojkotten mot spelen, men visade sitt stöd genom att tävla under den olympiska flaggan istället för den egna flaggan. Italien slutade på femte plats i medaljligan, med åtta guldmedaljer och 15 medaljer totalt.
Medaljer
Basket
- Damer
| Tävlade i finalen |
| Tävlade i bronsmatchen |
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Italien | 3 | 2 | 0 | 1 | 248 | 233 | +15 | 5 |
2 | Kuba | 3 | 2 | 0 | 1 | 226 | 214 | +12 | 5 |
3 | Australien | 3 | 2 | 0 | 1 | 224 | 215 | +9 | 5 |
4 | Sverige | 3 | 0 | 0 | 3 | 191 | 227 | −36 | 3 |
- Slutspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Jugoslavien | 5 | 5 | 0 | 0 | 506 | 442 | +64 | 10 |
2 | Italien | 5 | 3 | 0 | 2 | 419 | 438 | −19 | 8 |
3 | Sovjetunionen | 5 | 3 | 0 | 2 | 505 | 468 | +37 | 8 |
4 | Spanien | 5 | 2 | 0 | 3 | 488 | 485 | +3 | 7 |
5 | Brasilien | 5 | 2 | 0 | 3 | 448 | 477 | −29 | 7 |
6 | Kuba | 5 | 0 | 0 | 5 | 434 | 490 | −56 | 5 |
Boxning
Lättvikt
- Carlo Russolillo
- Första omgången — Förlorade mot Angel Herrera (Kuba) på poäng (0-5)
Lätt weltervikt
- Patrizio Oliva → Guld
- Första omgången — Besegrade Aurelien Agnan (Benin) efter att domaren stoppade matchen i den första omgången
- Andra omgången — Besegrade Farez Halabi (Syrien) efter att domaren stoppade matchen i den första omgången
- Kvartsfinal — Besegrade Ace Rusevski (Jugoslavien) på poäng (3-2)
- Semifinal — Besegrade Anthony Willis (Storbritannien) på poäng (5-0)
- Final — Besegrade Serik Konakbaev (Sovjetunionen) på poäng (4-1)
Tungvikt
- Francesco Damiani
- Första omgången — Besegrade Teodor Pîrjol (Rumänien) på poäng (4-1)
- Kvartsfinal — Förlorade mot Piotr Zaev (Sovjetunionen) på poäng (0-5)
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella tävling
Herrarnas individuella tävling
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Marco Cattaneo
- Gianni Giacomini
- Giuseppe Petito
- Alberto Minetti
Herrarnas lagtempolopp
- Mauro De Pellegrini
- Gianni Giacomini
- Ivano Maffei
- Alberto Minetti
Herrarnas sprint
Herrarnas tempolopp
Herrarnas förföljelse
Herrarnas lagförföljelse
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Pietro Mennea
- Heat — 10,56
- Kvartsfinal — 10,27
- Semifinal — 10,58 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas 800 meter
- Carlo Grippo
- Heat — 1:48,9
- Semifinal — 1:48,7 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas 1 500 meter
- Vittorio Fontanella
- Heat — 3:40,1
- Semifinal — 3:40,1
- Final — 3:40,4 (→ 5:e plats)
Herrarnas maraton
- Massimo Magnani
- Final — 2:13:12 (→ 8:e plats)
- Marco Marchei
- Final — 2:23:21 (→ 35:e plats)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
Men's 3,000 m Steeplechase
- Giuseppe Gerbi
- Heat — 8:37,1
- Semifinal — 8:27,2
- Final — 8:18,5 (→ 6:e plats)
- Roberto Volpi
- Heat — 8:35,6
- Semifinal — 8:29,7 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Marco Tamberi
- Kval — 2,21 m
- Final — 2,15 m (→ 15:e plats)
- Oscar Raise
- Kval — 2,18 m (→ Gick inte vidare)
- Paolo Borghi
- Kval — 2,18 m (→ Gick inte vidare)
Herrarnas släggkastning
- Giampaolo Urlando
- Kval — 72,20 m
- Final Round — 73,90 m (→ 7:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Alessandro Brogini
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 20 km gång
- Giorgio Damilano
- Final — 1:33:26,2 (→ 11:e plats)
Damernas 100 meter
- Marisa Masullo
- Heat — 11,77
- Kvartsfinal — 11,57 (→ Gick inte vidare)
Damernas 800 meter
- Gabriella Dorio
- Heat — 2:01,4
- Semifinal — 1:59,0
- Final — 1:59,2 (→ 8:e plats)
- Agnese Possamai
- Heat — 2:04,1 (→ Gick inte vidare)
- Daniela Porcelli
- Heat — 2:10,7 (→ Gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Agnese Possamai
- Heat — 4:14,7 (→ Gick inte vidare)
- Marcellino Emmanuel
- Heat — 4:26,8 (→ Gick inte vidare)
Damernas höjdhopp
Damernas spjutkastning
- Fausta Quintavalla
- Kval — 58,76 m
- Final — 57,52 m (→ 12:e plats)
Damernas kulstötning
- Cinzia Petrucci
- Final — 17,27 m (→ 14:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas värja
Herrarnas sabel
Herrarnas lagtävling i sabel
Damernas florett
Damernas lagtävling i florett
- Dorina Vaccaroni, Anna Rita Sparaciari, Susanna Batazzi, Carola Mangiarotti, Clara Mochi
Judo
Kanotsport
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Giorgio Cagnotto
- Kval — 556,32 poäng (→ 6:e plats)
- Final — 871,50 poäng (→ Brons)
Källor
- Italy at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 26 maj 2015.