Ungern deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 164 deltagare, 136 män och 28 kvinnor, vilka deltog i 69 tävlingar i 17 sporter. Landet slutade på sjätte plats i medaljligan, med sju guldmedaljer och 32 medaljer totalt.
Medaljer
Medalj | Namn | Sport | Gren |
| Ferenc Kocsis | Brottning | Weltervikt, grekisk-romersk |
| Norbert Növényi | Brottning | Lätt tungvikt, grekisk-romersk |
| Zoltán Magyar | Gymnastik | Herrarnas bygelhäst |
| László Foltán István Vaskúti | Kanotsport | Herrarnas C-2 500 meter |
| Károly Varga | Skytte | 50 meter gevär, liggande |
| Sándor Wladár | Simning | Herrarnas 200 meter ryggsim |
| Péter Baczakó | Tyngdlyftning | Herrarnas 90kg |
| József Balla | Brottning | Supertungvikt, fristil |
| Lajos Rácz | Brottning | Flugvikt, grekisk-romersk |
| István Tóth | Brottning | Fjädervikt, grekisk-romersk |
| Magda Maros | Fäktning | Damernas florett, individuellt |
| Ernő Kolczonay | Fäktning | Herrarnas värja, individuellt |
| István Szabó István Joós | Kanotsport | Herrarnas K-2 1000 meter |
| Tamás Szombathelyi | Modern femkamp | Herrarnas individuella tävling |
| Tamás Szombathelyi Tibor Maracskó László Horváth | Modern femkamp | Herrarnas lagtävling |
| Zoltán Verrasztó | Simning | Herrarnas 200 meter ryggsim |
| Albán Vermes | Simning | Herrarnas 200 meter bröstsim |
| János Váradi | Boxning | Flugvikt |
| István Lévai | Boxning | Tungvikt |
| István Kovács | Brottning | Mellanvikt, fristil |
| Ferenc Seres | Brottning | Lätt flugvikt, grekisk-romersk |
| Ildikó Schwarczenberger Magda Maros Gertrúd Stefanek Zsuzsanna Szőcs Edit Kovács | Fäktning | Damernas florett, lag |
| Imre Gedővári | Fäktning | Herrarnas sabel, individuellt |
| Imre Gedővári Rudolf Nébald Pál Gerevich Ferenc Hammang György Nébald | Fäktning | Herrarnas sabel, lag |
| Ferenc Donáth György Guczoghy Zoltán Kelemen Péter Kovács Zoltán Magyar István Vámos | Gymnastik | Herrarnas lagmångkamp |
| Tibor Kincses | Judo | Herrarnas extra lättvikt |
| András Ozsvár | Judo | Herrarnas öppna klass |
| Éva Rakusz Mária Zakariás | Kanotsport | Damernas K-2 500 meter |
| Szabolcs Detre Zsolt Detre | Segling | Flygande holländare |
| Zoltán Verrasztó | Simning | Herrarnas 400 m medley |
| György Szalai | Tyngdlyftning | Herrarnas 110kg |
| Ungerns herrlandslag i vattenpolo | Vattenpolo | Herrarnas turnering |
Basket
- Damer
- Gruppspel
| Tävlade i finalen |
| Tävlade i bronsmatchen |
- Bronsmatch
Boxning
Lätt flugvikt
- György Gedó
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Charles Lubulwa (Uganda) efter att domaren stoppade matchen i den första omgången
- Kvartsfinal — Förlorade mot Hipólito Ramos (Kuba) på poäng (0-5)
Flugvikt
- János Váradi → Brons
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Rabiraj Thapa (Nepal) efter att domaren stoppade matchen i den första omgången
- Kvartsfinal — Besegrade Daniel Radu (Rumänien) på poäng (4-1)
- Semifinal — Förlorade mot Viktor Mirosjnitjenko (Sovjetunionen) på poäng (4-1)
Bantamvikt
- Sándor Farkas
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Juan Hernández (Kuba) på poäng (1-4)
Fjädervikt
- Róbert Gönczi
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Titi Cercel (Rumänien) på poäng (0-5)
Lättvikt
- Tibor Dezamits
- Första omgången — Besegrade Alphonse Matoubela (Kongo) på poäng (5-0)
- Andra omgången — Förlorade mot Yordan Lesov (Bulgarien) på poäng (1-4)
Lätt weltervikt
- Imre Bacskai
- Första omgången — Besegrade Paul Kamela Fogang (Kamerun) på poäng (4-1)
- Andra omgången — Förlorade mot Serik Konakbajev (Sovjetunionen) efter att ha gett upp i den andra omgången
Weltervikt
- Imre Csjef
- Första omgången — Förlorade mot Paul Rasamimanana (Madagaskar) efter knock-out i den andra omgången
Lätt tungvikt
- Csaba Kuzma
- Första omgången — Förlorade mot Michael Madsen (Danmark) på poäng (3-2)
Tungvikt
- István Lévai → Brons
- Första omgången — Bye
- Kvartsfinal — Besegrade Anders Eklund (Sverige) på poäng (4-1)
- Semifinal — Förlorade mot Teófilo Stevenson (Kuba) på poäng (0-5)
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella tävling
Herrarnas individuella tävling
- Bela Nagy — 2446 poäng (→ 5:e plats)
- Istvan Balasz — 2241 poäng (→ 28:e plats)
Cykling
Herrarnas linjelopp
- András Takács
- Zoltán Halász
- György Szuromi
- László Halász
Herrarnas lagtempolopp
- Tamás Csathó
- László Halász
- Zoltán Halász
- András Takács
Herrarnas sprint
Herrarnas lagförföljelse
- Ervin Dér
- Csaba Pálinkás
- Zsigmond Sarkadi Nagy
- Gábor Szűcs
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- István Nagy
- Heat — 10,68 (→ gick inte vidare)
- István Tatár
- Heat — 10,69 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 800 meter
- András Paróczai
- Heat — 1:47,5
- Semifinal — 1:48,8 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Ferenc Szekeres
- Final — 2:15:18 (→ 12:e plats)
Herrarnas 400 meter häck
- József Szalai
- Heat — 50,23
- Semifinal — 51,06 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
- István Tatár, István Nagy, László Babály, Sr. och Ferenc Kiss
Herrarnas 20 km gång
- János Szálas
- Final — 1:34:10,5 (→ 12:e plats)
- Hunde Tore
- Final — 1:37:16,6 (→ 16:e plats)
Herrarnas 50 km gång
- László Sátor
- Final — 4:10:53 (→ 9:e plats)
Herrarnas höjdhopp
- Zoltán Társi
- Kval — 2,18 m (→ gick inte vidare)
- István Gibicsár
- Kval — 2,15 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- László Szalma
- Kval — 7,91 m
- Final — 8,13 m (→ 4:e plats)
- Béla Bakosi
- Kval — 7,29 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tresteg
- Béla Bakosi
- Kval — 16,45 m
- Final — 16,47 m (→ 7:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- Miklós Németh
- Kval — 84,84 m
- Final — 82,40 m (→ 8:e plats)
- Ferenc Paragi
- Kval — 88,76 m
- Final — 79,52 m (→ 10:e plats)
Damernas 200 meter
Damernas 400 meter
Damernas 100 meter häck
- Xénia Siska
- Heat — 13,23
- Semifinal — fullföljde inte (→ gick inte vidare)
Damernas 4 x 400 meter stafett
- Irén Orosz-Árva, Judit Forgács, Éva Tóth, Ilona Pál och Ibolya Petrika
Damernas höjdhopp
- Andrea Mátay
- Kval — 1,88 m
- Final — 1,85 m (→ 10:e plats)
Damernas längdhopp
- Mária Pap
- Kval — 6,41 m (→ gick inte vidare, 14:e plats)
- Margit Papp
- Kval — 6,32 m (→ gick inte vidare, 16:e plats)
Damernas diskuskastning
- Ágnes Herczegh
- Kval — 57,80 m
- Final — 55,06 m (→ 12:e plats)
- Katalin Csőke
- Kval — 57,38 m (→ gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
- Mária Janák
- Kval — 57,80 m (→ gick inte vidare)
Damernas femkamp
- Margit Papp — 4562 poäng (→ 5:e plats)
- 100 meter — 13,96s
- Kulstötning — 14,94m
- Höjdhopp — 1,74m
- Längdhopp — 6,35m
- 800 meter — 2:15,80
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas lagtävling i florett
Herrarnas värja
Herrarnas lagtävling i värja
Herrarnas sabel
Herrarnas lagtävling i sabel
Damernas florett
Damernas lagtävling i florett
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
1. | Östtyskland | 5 | 4 | 1 | 0 | 108 | 92 | 9 | | X | 14:14 | 21:17 | 22:21 | 24:20 | 27:20 |
2. | Ungern | 5 | 3 | 2 | 0 | 96 | 88 | 8 | | 14:14 | X | 20:17 | 20:20 | 16:15 | 26:22 |
3. | Spanien | 5 | 2 | 1 | 2 | 102 | 106 | 5 | | 17:21 | 17:20 | X | 24:22 | 20:19 | 24:24 |
4. | Polen | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 97 | 5 | | 21:22 | 20:20 | 22:24 | X | 26:12 | 34:19 |
5. | Danmark | 5 | 1 | 0 | 4 | 96 | 104 | 2 | | 20:24 | 15:16 | 19:20 | 12:26 | X | 30:18 |
6. | Kuba | 5 | 0 | 1 | 4 | 103 | 141 | 1 | | 20:27 | 22:26 | 24:24 | 19:34 | 18:30 | X |
- Damer
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
| Sovjetunionen | 5 | 5 | 0 | 0 | 99 | 52 | 10 | | X | 18:9 | 18:13 | 16:12 | 17:7 | 30:11 |
| Jugoslavien | 5 | 3 | 1 | 1 | 107 | 67 | 7 | | 9:18 | X | 15:15 | 19:10 | 25:15 | 39:9 |
| Östtyskland | 5 | 3 | 1 | 1 | 91 | 58 | 7 | | 13:18 | 15:15 | X | 19:9 | 16:10 | 28:6 |
4 | Ungern | 5 | 1 | 1 | 3 | 80 | 74 | 3 | | 12:16 | 10:19 | 9:19 | X | 10:10 | 39:10 |
5 | Tjeckoslovakien | 5 | 1 | 1 | 3 | 65 | 78 | 3 | | 7:17 | 15:25 | 10:16 | 10:10 | X | 23:10 |
6 | Republiken Kongo | 5 | 0 | 0 | 5 | 46 | 159 | 0 | | 11:30 | 9:39 | 6:28 | 10:39 | 10:23 | X |
Judo
Kanotsport
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
Herrarnas lagtävling
- Szombathelyi, Maracskó Horváth — 15912 poäng, Silver
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Károly Némedi
- Kval — 475,17 poäng (→ 17:e plats, gick inte vidare)
- Herrarnas 10 m
- Károly Némedi
- Kval — 429,75 poäng (→ 14:e plats, gick inte vidare)
Källor
- Hungary at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 26 maj 2015.