Rumänien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 228 deltagare, 154 män och 74 kvinnor, vilka deltog i 135 tävlingar i 20 sporter. Landet slutade på sjunde plats i medaljligan, med sex guldmedaljer och 25 medaljer totalt.
Medaljer
Boxning
Lätt flugvikt
- Dumitru Şchiopu
- Första omgången — Besegrade Adel Hammoude (Syrien) efter knock-out i den andra omgången
- Andra omgången — Besegrade Antti Juntumaa (Finland) på poäng (4-1)
- Kvartsfinal — Förlorade mot Li Byong-Uk (Nordkorea) på poäng (4-1)
Flugvikt
- Daniel Radu
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Keith Wallace (Storbritannien) på poäng (4-1)
- Kvartsfinal — Förlorade mot János Váradi (Ungern) på poäng (1-4)
Bantamvikt
- Dumitru Cipere → Brons
- Första omgången — Besegrade Mario Behrendt (Östtyskland) på poäng (5-0)
- Andra omgången — Besegrade Lucky Mutale (Zambia) på poäng (5-0)
- Tredje omgången — Besegrade Ryszard Czerwinski (Polen) på poäng (5-0)
- Kvartsfinal — Besegrade Samson Khachatrian (Sovjetunionen) på poäng (4-1)
- Semifinal — Förlorade mot Bernardo Piñango (Venezuela) på poäng (2-3)
Fjädervikt
- Titi Cercel
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Róbert Gönczi (Ungern) på poäng (5-0)
- Tredje omgången — Förlorade mot Adolfo Horta (Kuba) på poäng (0-5)
Lättvikt
- Florian Livadaru
- Första omgången — Besegrade Tadesse Haile (Etiopien) efter diskvalificering in den tredje omgången
- Andra omgången — Besegrade Sean Doyle (Irland) efter att domaren stoppade matchen i den första omgången
- Kvartsfinal — Förlorade mot Kazimierz Adach (Polen) efter att domaren stoppade matchen i den tredje omgången
Lätt weltervikt
- Simion Cuçov
- Första omgången — Förlorade mot Serik Konakbaev (Sovjetunionen) på poäng (0-5)
Tungvikt
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella tävling
Herrarnas individuella tävling
- Andrei Berki - 2389 poäng (→ 15:e plats)
- Mihai Birzu - 2280 poäng (→ 25:e plats)
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Mircea Romaşcanu
- Teodor Vasile
Friidrott
Herrarnas 10 000 meter
- Ilie Floroiu
- Heat — 29:03,1
- Final — 28:16,3 (→ 10:e plats)
Herrarnas 400 meter häck
- Horia Toboc
- Heat — 50,89
- Semifinal — 50,58
- Final — 49,84 (→ 6:e plats)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Vasile Bichea
- Heat — 8:35,4
- Semifinal — 8:24,3
- Final — 8:23,9 (→ 9:e plats)
- Paul Copu
- Heat — 8:45,6
- Semifinal — 8:45,0 (→ gick inte vidare)
- Nicolae Voicu
- Heat — 8:49,0 (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Adrian Proteasa
- Kval — 2,21 m
- Final — 2,21 m (→ 7:e plats)
- Sorin Matei
- Kval — 2,21 m
- Final — 2,18 m (→ 13:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Iosif Nagy
- Kval — 59,34 m (→ gick inte vidare, 14:e plats)
Damernas 800 meter
- Doina Melinte
- Heat — 2:01,9
- Semifinal — 2:00,8 (→ gick inte vidare)
- Fiţa Lovin
- Heat — 2:00,2
- Semifinal — 1:59,2 (→ gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Natalia Marasescu
- Heat — 4:05,9
- Final — 4:04,8 (→ 9:e plats)
Damernas höjdhopp
- Cornelia Popa
- Kval — 1,88 m
- Final — 1,88 m (→ 8:e plats)
Damernas diskuskastning
Damernas spjutkastning
- Éva Ráduly-Zörgő
- Kval — 63,84 m
- Final — 64,08 m (→ 7:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
- Petru Kuki
- Mihai Ţiu
- Tudor Petruş
Herrarnas lagtävling i florett
- Petru Kuki, Mihai Ţiu, Sorin Roca, Tudor Petruş
Herrarnas värja
- Ioan Popa
- Anton Pongratz
- Octavian Zidaru
Herrarnas lagtävling i värja
- Ioan Popa, Octavian Zidaru, Anton Pongratz, Costică Bărăgan
Herrarnas sabel
Herrarnas lagtävling i sabel
Damernas florett
Damernas lagtävling i florett
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
1. | Sovjetunionen | 5 | 4 | 0 | 1 | 134 | 75 | 8 | | X | 19:22 | 22:17 | 22:15 | 33:10 | 38:11 |
2. | Rumänien | 5 | 4 | 0 | 1 | 119 | 88 | 8 | | 22:19 | X | 21:23 | 18:16 | 26:18 | 32:12 |
3. | Jugoslavien | 5 | 4 | 0 | 1 | 132 | 92 | 8 | | 17:22 | 23:21 | X | 26:21 | 22:18 | 44:10 |
4. | Schweiz | 5 | 2 | 0 | 3 | 110 | 98 | 4 | | 15:22 | 16:18 | 21:26 | X | 26:18 | 32:14 |
5. | Algeriet | 5 | 1 | 0 | 4 | 94 | 124 | 2 | | 10:33 | 18:26 | 18:22 | 18:26 | X | 30:17 |
6. | Kuwait | 5 | 0 | 0 | 5 | 64 | 176 | 0 | | 11:38 | 12:32 | 10:44 | 14:32 | 17:30 | X |
Judo
Kanotsport
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Dumitru Spîrlea — 5058 poäng, 22:a plats
- Gyula Galovici — 4,935 poäng, 27:e plats
- Cezar Răducanu — 4,397 poäng, 41:a plats
Herrarnas lagtävling
- Spîrlea, Câllovits och Râducanu — 14,390 poäng, 11:e plats
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Alexandru Adrian Bagiu
- Kval — 427,35 poäng (→ 23:e plats, gick inte vidare)
Källor
- Romania at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 26 maj 2015.