Tjeckoslovakien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 209 deltagare, 162 män och 47 kvinnor, vilka deltog i 114 tävlingar i 21 sporter. Landet slutade på trettonde plats i medaljligan, med två guldmedaljer och 14 medaljer totalt.
Medaljer
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Sovjetunionen | 3 | 3 | 0 | 0 | 321 | 235 | +86 | 6 |
2 | Brasilien | 3 | 2 | 0 | 1 | 297 | 235 | +62 | 5 |
3 | Tjeckoslovakien | 3 | 1 | 0 | 2 | 285 | 236 | +49 | 4 |
4 | Indien | 3 | 0 | 0 | 3 | 194 | 391 | −197 | 3 |
Boxning
Fjädervikt
- Miroslav Šándor
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Dejan Marovic (Jugoslavien) på poäng (0-5)
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella tävling
Herrarnas individuella tävling
Cykling
Herrarnas linjelopp
Herrarnas lagtempolopp
Herrarnas sprint
Herrarnas tempolopp
Herrarnas förföljelse
Herrarnas lagförföljelse
Fotboll
- Herrar
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 1 500 meter
- Jozef Plachý
- Heat — 3:44,4
- Semifinal — 3:40,4
- Final — 3:40,7 (→ 6:e plats)
Herrarnas 5 000 meter
- Jiří Sýkora
- Heat — 13:43,1
- Semifinal — 13:31,0
- Final — 13:25,0 (→ 9:e plats)
Herrarnas 10 000 meter
- Jiří Sýkora
- Heat — 29:19,8 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Vlastimil Zwiefelhofer
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Josef Janska
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Josef Lomický, Dušan Malovec, František Břečka och Karel Kolář
- Heat — 3:03,5
- Final — 3:07,0 (→ 7:e plats)
Herrarnas 110 meter häck
- Július Ivan
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Dušan Moravčík
- Heat — 8:33,4
- Semifinal — 8:28,0
- Final — 8:29,1 (→ 10:e plats)
Herrarnas längdhopp
- Jan Leitner
- Kval — 7,68 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas diskuskastning
Herrarnas släggkastning
- Jiří Chamrád
- Kval — 69,38 m
- Final — 68,16 m (→ 12:e plats)
Herrarnas kulstötning
- Jaromír Vlk
- Kval — 19,69 m
- Final — 20,24 m (→ 7:e plats)
Herrarnas 20 km gång
- Pavol Blažek
- Final — 1:35:30,8 (→ 14:e plats)
- Juraj Benčík
- Final — DSQ (→ ingen placering)
Herrarnas 50 km gång
- Pavol Blažek
- Final — 4:16:26 (→ 10:e plats)
- Juraj Benčík
- Final — 4:27:39 (→ 13:e plats)
- Jaromír Vaňous
- Final — DSQ (→ ingen placering)
Damernas längdhopp
- Jarmila Nygrýnová
- Kval — 6,58 m
- Final — 6,83 m (→ 6:e plats)
Damernas diskuskastning
- Zdena Bartoňová
- Kval — 59,48 m
- Final — 57,78 m (→ 11:e plats)
Damernas kulstötning
- Zdena Bartoňová
- Final — 18,40 m (→ 10:e plats)
Damernas femkamp
- Marcela Koblasová — 4328 poäng (→ 11:e plats)
- 100 meter — 14,10s
- Kulstötning — 13,42m
- Höjdhopp — 1,71m
- Längdhopp — 6,15m
- 800 meter — 2:20,30
Fäktning
Herrarnas florett
- Jaroslav Jurka
- František Koukal
Herrarnas värja
- Jaroslav Jurka
- Oldřich Kubišta
- Jiří Douba
Herrarnas lagtävling i värja
- Jaroslav Jurka, Jaromír Holub, Jiří Douba, Jiří Adam, Oldřich Kubišta
Damernas florett
Gymnastik
Handboll
- Damer
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
| Sovjetunionen | 5 | 5 | 0 | 0 | 99 | 52 | 10 | | X | 18:9 | 18:13 | 16:12 | 17:7 | 30:11 |
| Jugoslavien | 5 | 3 | 1 | 1 | 107 | 67 | 7 | | 9:18 | X | 15:15 | 19:10 | 25:15 | 39:9 |
| Östtyskland | 5 | 3 | 1 | 1 | 91 | 58 | 7 | | 13:18 | 15:15 | X | 19:9 | 16:10 | 28:6 |
4 | Ungern | 5 | 1 | 1 | 3 | 80 | 74 | 3 | | 12:16 | 10:19 | 9:19 | X | 10:10 | 39:10 |
5 | Tjeckoslovakien | 5 | 1 | 1 | 3 | 65 | 78 | 3 | | 7:17 | 15:25 | 10:16 | 10:10 | X | 23:10 |
6 | Republiken Kongo | 5 | 0 | 0 | 5 | 46 | 159 | 0 | | 11:30 | 9:39 | 6:28 | 10:39 | 10:23 | X |
Judo
Kanotsport
Landhockey
- Damer
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
Herrarnas lagtävling
- Kadlec, Bártů och Starnovský — 15339 poäng, 6:e plats
Rodd
Segling
Simhopp
Källor
- Czechoslovakia at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 30 maj 2015.