U20-EM i friidrett 2021
U20-EM i friidrett 2021 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Tallinn | ||
Vertsland | Estland | ||
Arena(er) | Kadriorg Stadium | ||
Dato | 15. - 18. juli 2021 | ||
Utgavenummer | XXVI | ||
Nettsted | Offisielt nettsted (en) |
U20-EM i friidrett 2021 ble arrangert i Tallinn i Estland fra 15. til 18. juli 2021.[1]
Medaljevinnere
Menn
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Toby Makoyawo Storbritannia Storbritannia | 10.25 =EU20L | Jeff Erius Frankrike Frankrike | 10.27 EU18L | Matteo Melluzzo Italia Italia | 10.31 |
200 meter | Derek Kinlock Storbritannia Storbritannia | 20.72 PB | Eduard Kubelík Tsjekkia Tsjekkia | 20.82 NU20R | Federico Guglielmi Italia Italia | 20.98 PB |
400 meter | Edward Faulds Storbritannia Storbritannia | 45.72 EU20L | Lorenzo Benati Italia Italia | 46.27 PB | Håvard Bentdal Ingvaldsen Norge Norge | 46.70 PB |
800 meter | Krzysztof Różnicki Polen Polen | 1:47.44 | Kacper Lewalski Polen Polen | 1:48.50 | Yanis Meziane Frankrike Frankrike | 1:48.56 |
1500 meter | Cian McPhillips Irland Irland | 3:46.55 | Rick van Riel Nederland Nederland | 3:46.69 | Henry McLuckie Storbritannia Storbritannia | 3:47.15 |
5000 meter | Joel Ibler Lillesø Danmark Danmark | 14:32.93 | David Cantero Spania Spania | 14:33.55 | Bastian Mrochen Tyskland | 14:34.04 |
110 meter hekk (100 cm) | Sasha Zhoya Frankrike Frankrike | 13.05 CR | Matthew Sophia Nederland Nederland | 13.26 | Lorenzo Simonelli Italia Italia | 13.34 PB |
400 meter hekk | Berke Akçam Tyrkia Tyrkia | 50.70 | Oskar Edlund Sverige Sverige | 51.15 | Dominik Škorjanc Kroatia Kroatia | 51.78 |
3000 meter hinder | Pol Oriach Spania Spania | 8:41.36 EU20L | Axel Vang Christensen Danmark Danmark | 8:42.75 EU18L | Cesare Caiani Italia Italia | 8:50.16 PB |
4×100 meter stafett | Storbritannia Storbritannia Joseph Harding Jeriel Quainoo Toby Makoyawo Ethan Wiltshire | 39.74 | Nederland Nederland Matthew Sophia Nsikak Ekpo Keitharo Oosterwolde Xavi Mo-Ajok | 40.07 | Italia Italia Angelo Ulisse Filippo Cappelletti Federico Guglielmi Matteo Melluzzo | 40.18 |
4×400 meter stafett | Storbritannia Storbritannia Brodie Young Samuel Reardon Charlie Carvell Edward Faulds Reuben Henry-Daire* Daniel Joyce* | 3:05.25 WU20L | Italia Italia Stefano Grendene Tommaso Boninti Francesco Pernici Lorenzo Benati Neil Antonel* | 3:07.13 SB | Tyskland Jan-Lukas Schröder Max Tank Malik Skupin-Alfa Okai Charles Friedrich Rumpf* | 3:08.09 SB |
10,000 m kappgang | Paul McGrath Spania Spania | 42:32.19 PB | Mert Kahraman Tyrkia Tyrkia | 42:37.83 PB | Dmitriy Gramachkov ANA | 42:39.25 PB |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Jonathan Kapitolnik Israel Israel | 2.25 EU20L | Mateusz Kołodziejski Polen Polen | 2.23 PB | Sam Brereton Storbritannia Storbritannia | 2.17 PB |
Stavsprang | Anthony Ammirati Frankrike Frankrike | 5.64 | Matvei Volkov Belarus Belarus | 5.44 | Oleksandr Onufriyev Ukraina Ukraina | 5.44 PB |
Lengdehopp | Oliver Koletzko Tyskland | 7.98 WU20L | Bryan Mucret Frankrike Frankrike | 7.93 PB | Erwan Konate Frankrike Frankrike | 7.91 PB |
Tresteg | Gabriel Wallmark Sverige Sverige | 16.39 WU20L | Dimitar Tashev Bulgaria | 16.18 PB | Viktor Morozov Estland Estland | 16.14 |
Kulestøt (6 kg) | Muhamet Ramadani Kosovo Kosovo | 19.92 NU20R | Ilya Misouski Belarus Belarus | 19.49 | Claudio Stoessel Tyskland | 19.43 PB |
Diskoskast (1.75 kg) | Mykolas Alekna Litauen Litauen | 68.00 | Magnus Zimmermann Tyskland | 61.55 | Uladzislau Puchko Belarus Belarus | 61.06 |
Sleggekast (6 kg) | Dawid Piłat Polen Polen | 79.59 NU20R | Merlin Hummel Tyskland | 79.32 | Jean-Baptiste Bruxelle Frankrike Frankrike | 77.90 |
Spydkast | Artur Felfner Ukraina Ukraina | 78.41 WU20L | Onni Ruokangas Finland Finland | 73.06 PB | Lenny Brisseault Frankrike Frankrike | 72.62 |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tikamp | Jente Hauttekeete Belgia Belgia | 8150 pts WU20L | Sander Skotheim Norge Norge | 8012 pts PB | Téo Bastien Frankrike Frankrike | 7722 pts PB |
Kvinner
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Rhasidat Adeleke Irland Irland | 11.34 | Ivana Ilić Serbia Serbia | 11.42 | Joy Eze Storbritannia Storbritannia | 11.44 EU18L |
200 meter | Rhasidat Adeleke Irland Irland | 22.90 NR, EU20L | Minke Bisschops Nederland Nederland | 23.55 | Success Eduan Storbritannia Storbritannia | 23.62 PB |
400 meter | Kornelia Lesiewicz Polen Polen | 52.46 | Mary John Storbritannia Storbritannia | 53.06 PB | Veronika Arkhipova ANA | 53.41 |
800 meter | Audrey Werro Sveits Sveits | 2:03.12 | Svitlana Zhulzhyk Ukraina Ukraina | 2:04.02 PB | Valentina Rosamilia Sveits Sveits | 2:04.08 |
1500 meter | Ingeborg Østgård Norge Norge | 4:19.75 | Marina Martinez Spania Spania | 4:20.35 | Mireya Arnedillo Spania Spania | 4:21.29 |
3000 meter | Ilona Mononen Finland Finland | 9:15.66 PB | Sofia Thøgersen Danmark Danmark | 9:16.43 EU18L | Ina Halle Haugen Norge Norge | 9:16.47 |
5000 meter | Carla Domínguez Spania Spania | 16:16.57 | Agate Caune Latvia Latvia | 16:17.56 EU18L | Emma Heckel Tyskland | 16:20.18 |
100 meter hekk | Ditaji Kambundji Sveits Sveits | 13.03 | Weronika Barcz Polen Polen | 13.42 PB | Marika Majewska Polen Polen | 13.46 |
400 meter hekk | Andrea Rooth Norge Norge | 57.16 EU20L | Moa Granat Sverige Sverige | 57.94 | Martha K.D. Rasmussen Danmark Danmark | 58.30 |
3000 meter hinder | Olivia Gürth Tyskland | 9:59.15 PB | Gréta Varga Ungarn Ungarn | 9:59.17 | Sevval Özdoğan Tyrkia Tyrkia | 10:07.84 PB |
4×100 meter stafett | Alyson Bell Eve Wright Joy Eze Success Eduan Storbritannia Storbritannia | 44.62 SB | Cheyenne Kuhn Sina Kammerschmitt Antonia Dellert Holly Okuku Tyskland | 44.68 | Dorota Puzio Monika Romaszko Marta Zimna Magdalena Niemczyk Polen Polen | 44.79 |
4×400 meter stafett | Lena Leege Lara-Noelle Steinbrecher Anna Hense Maja Schorr Tyskland | 3:35.38 WU20L | Carmen Avilés Berta Segura Sofia Cosculluela Lucia Pinacchio Spania Spania | 3:36.10 NU23R | Alessandra Iezzi Federica Pansini Angelica Ghergo Alexandra Almici Italia Italia | 3:36.31 SB |
10,000 m kappgang | Yuliya Khalilova ANA | 46:14.21 EU20L | Eliška Martínková Tsjekkia Tsjekkia | 46:23.74 PB | Maële Biré-Heslouis Frankrike Frankrike | 46:32.94 PB |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Britt Veerman Nederland Nederland | 1.88 =NU23R | Natalya Spiridonova ANA | 1.86 SB | Elisabeth Pihela Estland Estland | 1.86 =PB |
Stavsprang | Sarah Franziska Vogel Tyskland | 4.30 PB | Emma Brentel Frankrike Frankrike | 4.20 | Lisa Gruber Østerrike Østerrike | 4.15 =NU20R |
Lengdehopp | Maja Åskag Sverige Sverige | 6.80 | Tessy Ebosele Spania Spania | 6.63 PB | Mikaelle Assani Tyskland | 6.62 |
Tresteg | Maja Åskag Sverige Sverige | 14.05 EU20L | Valeriya Volovlikova ANA | 13.65 PB | Darja Sopova Latvia Latvia | 13.62 NU20R |
Kulestøt | Pınar Akyol Tyrkia Tyrkia | 16.80 | Alida van Daalen Nederland Nederland | 16.56 | Nina Chioma Ndubuisi Tyskland | 15.71 WU18L |
Diskoskast | Violetta Ignatyeva ANA | 58.65 | Alida van Daalen Nederland Nederland | 55.63 | Alina Nikitsenka Belarus Belarus | 55.04 |
Sleggekast | Silja Kosonen Finland Finland | 71.06 CR | Rose Loga Frankrike Frankrike | 67.70 | Maryola Bukel Belarus Belarus | 63.25 |
Spydkast | Elina Tzengko Hellas Hellas | 61.18 | Adriana Vilagoš Serbia Serbia | 60.44 | Anni-Linnea Alanen Finland Finland | 54.80 |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp | Saga Vanninen Finland Finland | 6271 pts WU20L | Sofie Dokter Nederland Nederland | 5878 pts PB | Marie Dehning Tyskland | 5778 pts PB |
Referanser
- ^ «European Athletics U20 Championships returns to Tallinn in 2021».
Eksterne lenker
- (en) Offisielt nettsted