U23-EM i friidrett 2019
U23-EM i friidrett 2019 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Gävle | ||
Vertsland | Sverige | ||
Arena(er) | Gävle | ||
Dato | 11. - 14. juli 2019 | ||
Utgavenummer | 12 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted |
U23-EM i friidrett 2019 ble arrangert i Gävle i Sverige fra 11. til 14. juli 2019.[1]
Medaljevinnere
Menn
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Henrik Larsson Sverige Sverige | 10,23 | Oliver Bromby Storbritannia Storbritannia | 10,24 | Joris van Gool Nederland Nederland | 10,27 |
200 meter | Shemar Boldizsar Storbritannia Storbritannia | 20,89 | Kobe Vleminckx Belgia Belgia | 21,04 | Ryan Zézé Frankrike Frankrike | 21,05 |
400 meter | Fabrisio Saïdy Frankrike Frankrike | 45,79 EU23L | Cameron Chalmers Storbritannia Storbritannia | 45,92 SB | Brayan Lopez Italia Italia | 46,16 PB |
800 meter | Mateusz Borkowski Polen Polen | 1:48,75 | Spencer Thomas Storbritannia Storbritannia | 1:49,06 | Pablo Sánchez-Valladares Spania Spania | 1:49,36 |
1500 meter | Ignacio Fontes Spania Spania | 3:50,38 | Piers Copeland Storbritannia Storbritannia | 3:50,89 | Elzan Bibić Serbia Serbia | 3:50,90 |
5000 meter | Jimmy Gressier Frankrike Frankrike | 14:16,55 | Hugo Hay Frankrike Frankrike | 14:17,00 | Abdessamad Oukhelfen Spania Spania | 14:17,23 |
10-000 meter | Jimmy Gressier Frankrike Frankrike | 28:44,17 | Tadesse Getahon Israel Israel | 28:46,97 | Emile Cairess Storbritannia Storbritannia | 28:50,21 |
110 meter hekk | Jason Joseph Sveits Sveits | 13,45 | Michał Sierocki Polen Polen | 13,63 PB | Cameron Fillery Storbritannia Storbritannia | 13,64 |
400 meter hekk | Wilfried Happio Frankrike Frankrike | 49,03 U23L PB | Nick Smidt Nederland Nederland | 49,49 PB | Emil Agyekum Tyskland | 49,69 PB |
3000 meter hinder | Frederik Ruppert Tyskland | 8:44,49 | Alexis Phelut Frankrike Frankrike | 8:45,04 | Simon Sundström Sverige Sverige | 8:45,82 |
4 × 100 meter stafett | Kevin Kranz Marvin Schulte />Deniz Almas Philipp Trutenat Tyskland | 39,22 | Amaury Golitin Ryan Zézé Yanis Ammour Max Sirguey Frankrike Frankrike | 39,57 | Simon Verherstraeten Kobe Vleminckx Antoine Snyders Raphaël Kapenda Camille Snyders* Belgia Belgia | 39,77 |
4 × 400 meter stafett | Maximilian Grupen Marvin Schlegel Fabian Dammermann Manuel Sanders Jean Paul Bredau* Tyskland | 3:03,92 | Alex Haydock-Wilson Lee Thompson Joe Brier Cameron Chalmers Ellis Greatrex* Storbritannia Storbritannia | 3:04,59 | Loïc Prévot Téo Andant Lidji Mbaye Fabrisio Saïdy Diego Milla* Lorenzo Ricque* Frankrike Frankrike | 3:05,36 |
20 kilometer kappgang | Vasilij Mizinov ANA | 1:21:29 EU23L | Salih Korkmaz Tyrkia Tyrkia | 1:21:32 NR | Callum Wilkinson Storbritannia Storbritannia | 1:22:13 |
* Medaljevinnere som deltok i forsøksheat.
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Maksim Njedasiekaw Belarus Belarus | 2,29 m | Tom Gale Storbritannia Storbritannia | 2,27 m SB | Norbert Kobielski Polen Polen | 2,23 m |
Stavsprang | Bo Kanda Lita Baehre Tyskland | 5,65 m | Emmanouil Karalis Hellas Hellas | 5,60 m | Thibaut Collet Frankrike Frankrike | 5,60 m |
Lengdehopp | Miltiadis Tentoglou Hellas Hellas | 8,32 m EL | Héctor Santos Spania Spania | 8,19 m PB | Gabriele Chilà />Italia Italia | 8,00 m PB |
Tresteg | Necati Er Tyrkia Tyrkia | 17,37 m WU23L NR | Nazim Babayev Aserbajdsjan Aserbajdsjan | 17,03 m | Andrea Dallavalle Italia Italia | 16,95 PB |
Kulestøt | Konrad Bukowiecki Polen Polen | 21,51 m | Leonardo Fabbri Italia Italia | 20,50 m | Wictor Petersson Sverige Sverige | 19,53 m |
Diskosw | Kristjan Čeh Slovenia | 63,82 m WU23L PB | Clemens Prüfer Tyskland | 62,15 m | Oskar Stachnik Polen Polen | 60,01 m |
Sleggekast | Alberto González Spania Spania | 74,36 m PB | Bence Halász Ungarn Ungarn | 74,14 m | Mykhaylo Havrylyuk Ukraina Ukraina | 72,23 m |
Spydkast | Cyprian Mrzygłód Polen Polen | 84,97 m CR NU23R PB | Alexandru Novac Romania Romania | 81,75 m | Aliaksei Katkavets Belarus Belarus | 80,31 m |
Kamgekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tikamp | Niklas Kaul Tyskland | 8572 p CR | Johannes Erm Estland Estland | 8445 p NU23R | Manuel Eitel Tyskland | 8067 p |
Kvinner
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metrer | Ewa Swoboda Polen Polen | 11,15 SB | Cynthia Leduc Frankrike Frankrike | 11,40 | Lisa Nippgen Tyskland | 11,45 |
200 meter | Sindija Bukša Latvia Latvia | 23,24 SB | Estelle Raffai Frankrike Frankrike | 23,35 SB | Sarah Richard Frankrike Frankrike | 23,50 |
400 meter | Natalia Kaczmarek Polen Polen | 52,34 PB | Lada Vondrová Tsjekkia Tsjekkia | 52,40 | Andrea Miklos Romania Romania | 52,66 SB |
800 meter | Jemma Reekie Storbritannia Storbritannia | 2:05,19 | Ellie Baker Storbritannia Storbritannia | 2:06,33 | Nadia Power Irland Irland | 2:06,68 |
1500 meter | Jemma Reekie Storbritannia Storbritannia | 4:22,81 | Elise Vanderelst Belgia Belgia | 4:23,50 | Marta Zenoni Italia Italia | 4:23,96 |
5000 meter | Anna Emilie Møller Danmark Danmark | 15:07,70 NR | Alina Reh Tyskland | 15:11,25 | Célia Antón Spania Spania | 15:28,66 NU23R |
10.000 meter | Alina Reh Tyskland | 31:39,34 CR | Miriam Dattke Tyskland | 32:29,45 PB | Jasmijn Lau Nederland Nederland | 33:35,66 |
100 meter hekk | Elvira Herman Belarus Belarus | 12,70 CR | Klaudia Siciarz Polen Polen | 12,82 PB | Laura Valette Frankrike Frankrike | 12,97 |
400 meter hekk | Paulien Couckuyt Belgia Belgia | 56,17 PB | Linda Olivieri Italia Italia | 56,22 | Yasmin Giger Sveits Sveits | 56,37 SB |
3000 meter hinder | Anna Emilie Møller Danmark Danmark | 9:27,31 CR | Eilish Flanagan Irland Irland | 9:51,72 PB | Claudia Prisecaru Romania Romania | 9:53,21 PB |
4 × 100 meter stafett | Jennifer Montag Keshia Kwadwo Sophia Junk Lisa Nippgen Tyskland | 43,45 | Leisly Regulier Eloise de la Taille Estelle Raffai Sarah Richard Frankrike Frankrike | 43,82 | Klaudia Siciarz Marlena Gola Martyna Kotwiła Ewa Swoboda Jagoda Mierzyńska* Polen Polen | 44,08 |
4 × 400 meter stafett | Karolina Łozowska Natalia Wosztyl Natalia Widawska Natalia Kaczmarek Polen Polen | 3:32,56 | Lily Beckford Finette Agyapong Yasmin Liverpool Hannah Williams Storbritannia Storbritannia | 3:32,91 | Nelly Schmidt Corinna Schwab Alica Schmidt Luna Bulmahn Tyskland | 3:33,83 |
20 kilometer kappgang | Ayşe Tekdal Tyrkia Tyrkia | 1:34:47 | Olga Niedziałek Polen Polen | 1:35:54 | Yana Smerdova ANA | 1:35:58 SB |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Julija Levsjenko Ukraina Ukraina | 1,97 m | Christina Honsel Tyskland | 1,92 m PB | Ella Junnila Finland Finland | 1,92 m |
Stavsprang | Angelica Moser Sveits Sveits | 4,56 m EU23L | Amálie Švábícová Tsjekkia Tsjekkia | 4,35 m | Yelizaveta Bondarenko ANA | 4,35 m |
Lengdehopp | Hilary Kpatcha Frankrike Frankrike | 6,73 m | Petra Beáta Farkas Ungarn Ungarn | 6,55 m PB | Milica Gardašević Serbia Serbia | 6,43 m |
Tresteg | Diana Zagainova Litauen Litauen | 13,89 m | Tuğba Danışmaz Tyrkia Tyrkia | 13,85 m NU23R PB | Viyaleta Skvartsova Belarus Belarus | 13,79 m SB |
Kulestøt | Alina Kenzel Tyskland | 17,94 m | Katharina Maisch Tyskland | 17,64 m | Julia Ritter Tyskland | 17,17 m |
Diskos | Marija Tolj Kroatia Kroatia | 62,76 m EU23L PB | Alexandra Emilianov Moldova Moldova | 57,30 m | Annina Brandenburg Tyskland | 56,52 m |
Sleggekast | Sofiya Palkina ANA | 71,08 m | Nastassia Maslava Belarus Belarus | 69,36 m SB | Sara Fantini Italia Italia | 68,35 m |
Spydkast | Annika Fuchs Tyskland | 63,38 m PB | Eda Tuğsuz Tyrkia Tyrkia | 61,03 m | Evelina Mendes Frankrike Frankrike | 55,57 m |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp | Géraldine Ruckstuhl Sveits Sveits | 6274 p SB | Sophie Weißenberg Tyskland | 6175 p | Hanne Maudens Belgia Belgia | 6093 p SB |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Sverige)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland (GER) | 9 | 6 | 6 | 21 |
2 | Polen (POL) | 6 | 3 | 3 | 12 |
3 | Frankrike (FRA) | 5 | 6 | 6 | 17 |
4 | Storbritannia (GBR) | 3 | 8 | 3 | 14 |
5 | Sveits (SUI) | 3 | 0 | 1 | 4 |
6 | Tyrkia (TUR) | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Spania (ESP) | 2 | 1 | 3 | 6 |
8 | Belarus (BLR) | 2 | 1 | 2 | 5 |
999 – | ANA (ANA) | 2 | 0 | 2 | 4 |
9 | Danmark (DEN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
10 | Belgia (BEL) | 1 | 2 | 2 | 5 |
11 | Hellas (GRE) | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Sverige (SWE)* | 1 | 0 | 2 | 3 |
13 | Ukraina (UKR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | Kroatia (CRO) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Latvia (LAT) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Litauen (LTU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovenia (SLO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Italia (ITA) | 0 | 2 | 5 | 7 |
19 | Tsjekkia (CZE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
Ungarn (HUN) | 0 | 2 | 0 | 2 | |
21 | Nederland (NED) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Romania (ROU) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
23 | Irland (IRL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Aserbajdsjan (AZE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Estland (EST) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Israel (ISR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moldova (MDA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
28 | Serbia (SRB) | 0 | 0 | 2 | 2 |
29 | Finland (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt (29 land) | 44 | 44 | 44 | 132 |
Referanser
- ^ http://www.european-athletics.org/mm/pdf/calendar.nextyears.pdf
Eksterne lenker
- Offisielt nettsted