U23-EM i friidrett 2005
U23-EM i friidrett 2005 var den femte utgaven av dette toårlige friidrettsmesterskapet for europeiske utøvere under 23 år, det ble arrangert på Steigerwaldstadion i Erfurt i Tyskland fra 14. til 17. juli 2005.
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Oudéré Kankarafou Frankrike | 10,26 | Eddy De Lépine Frankrike | 10,30 | Stefan Wieser Tyskland | 10,32 |
200 meter | David Alerte Frankrike | 20,47 | Sebastian Ernst Tyskland | 20,58 | Koura Kaba Fantoni Italia | 20,71 |
400 meter | Robert Tobin Storbritannia | 46,81 | Kamghe Gaba Tyskland | 47,07 | Daniel Dąbrowski Polen | 47,44 |
800 meter | Kevin Hautcoeur Frankrike | 1:51,29 | Manuel Olmedo Spania | 1:51,47 | René Bauschinger Tyskland | 1:51,49 |
1500 meter | Arturo Casado Spania | 3:47,02 | Stefan Eberhardt Tyskland | 3:48,09 | Francisco España Spania | 3:48,16 |
5000 meter | Anatolij Rybakov Russland | 14:06,69 | Mo Farah Storbritannia | 14:10,96 | Aleksej Aleksandrov Russland | 14:11,10 |
10.000 meter | Jevgenij Rybakov Russland | 29:30,76 | André Pollmächer Tyskland | 29:33,22 | Marius Ionescu Romania | 29:34,52 |
110 meter hekk | David Hughes Storbritannia | 13,56 | Willi Mathiszik Tyskland | 13,58 | Stanislav Sajdok Tsjekkia | 13,66 |
400 meter hekk | Rhys Williams Storbritannia | 49,60 | Minas Alozidis Hellas | 50,04 | Ákos Dezso Ungarn | 50,31 |
3000 meter hinder | Radosław Popławski Polen | 8:32,61 | Halil Akkaş Tyrkia | 8:37,38 | Pieter Desmet Belgia | 8:41,07 |
4 × 100 meter stafett | Frankrike Oudéré Kankarafou Idrissa M'Barke Eddy De Lépine David Alerte | 38,95 | Tyskland Florian Rentz Marius Broening Sebastian Ernst Till Helmke | 39,12 | Italia Rosario La Mastra Alessandro Rocco Stefano Anceschi Koura Kaba Fantoni | 39,41 |
4 × 400 meter stafett | Polen Witold Bańka Piotr Zrada Daniel Dąbrowski Piotr Kędzia | 3:04,41 | Storbritannia Andrew Steele Rhys Williams Richard Davenport Robert Tobin | 3:04,83 | Nederland Daniël Ward Daniel de Wild Sjors Kampen Robert Lathouwers | 3:04,99 |
20 km kappgang | Igor Jerokhin Russland | 1:23:14 | Benjamin Sánchez Spania | 1:23:30 | Mikalai Seradovitsj Belarus | 1:23:56 |
Høydehopp | Jaroslav Bába Tsjekkia | 2,29 | Artsiom Zaitsau Belarus | 2,27 | Yuriy Krymarenko Ukraina | 2,27 |
Stavsprang | Damiel Dossévi Frankrike | 5,75 | Fabian Schulze Tyskland | 5,65 | Jérôme Clavier Frankrike Matti Mononen Finland | 5,60 |
Lengdehopp | Danut Simion Romania | 8,12 | Dmitrij Sapinskij Russland | 8,01 | Povilas Mykolaitis Litauen | 8,00 |
Tresteg | Aleksandr Sergejev Russland | 17,11 | Aleksandr Petrenko Russland | 17,03 | Nelson Évora Portugal | 16,89 |
Kulestøt | Anton Ljuboslavskij Russland | 20,44 | Taavi Peetre Estland | 19,85 | Mika Vasara Finland | 19,84 |
Diskos | Robert Harting Tyskland | 64,50 | Piotr Małachowski Polen | 63,99 | Dzmitry Sivakou Belarus | 60,62 |
Sleggekast | Pavel Kryvitski Belarus | 73,72 | Aliaksandr Kazulka Belarus | 73,60 | Andrej Azarenkov Russland | 71,18 |
Spydkast | Igor Janik Polen | 77,25 | Antti Ruuskanen Finland | 76,82 | Magnus Arvidsson Sverige | 76,15 |
Tikamp | Aleksey Drozdov Russland | 8196 | Aleksey Sysoyev Russland | 8089 | Norman Müller Tyskland | 7989 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Maria Karastamati Hellas | 11,03 | Lina Jacques-Sébastien Frankrike | 11,46 | Verena Sailer Tyskland | 11,53 |
200 meter | Jelena Jakovleva Russland | 22,99 | Nikolett Listar Ungarn | 23,19 | Vincenza Calì Italia | 23,31 |
400 meter | Olga Zajtseva Russland | 50,72 | Christine Ohuruogu Storbritannia | 50,73 | Jelena Migunova Russland | 51,59 |
800 meter | Jevgenija Zolotova Russland | 2:06,00 | Jemma Simpson Storbritannia | 2:06,16 | Élodie Guégan Frankrike | 2:06,29 |
1500 meter | Corina Dumbrăvean Romania | 4:14,78 | Olesya Syreva Russland | 4:16,23 | Antje Möldner Tyskland | 4:16,34 |
5000 meter | Binnaz Uslu Tyrkia | 15:57,21 | Tatjana Petrova Russland | 16:01,79 | Silvia La Barbera Italia | 16:07,01 |
10.000 meter | Tatjana Petrova Russland | 33:55,99 | Volha Minina Belarus | 34:03,55 | Eva Maria Stower Tyskland | 34:05,03 |
100 meter hekk | Mirjam Liimask Estland | 12,93 | Tina Klein Tyskland | 12,97 | Anna Jevdokimova Russland | 13,12 |
400 meter hekk | Elena Ildejkina Russland | 56,43 | Anastasija Trifonova Russland | 56,51 | Sian Scott Storbritannia | 57,02 |
3000 meter hinder | Katarzyna Kowalska Polen | 9:54,17 | Türkan Erismis Tyrkia | 9:55,45 | Svetlana Ivanova Russland | 9:56,44 |
4 × 100 meter stafett | Frankrike Natacha Vouaux Lina Jacques-Sébastien Aurélie Kamga Ayodele Ikuesan | 44,22 | Tyskland Karoline Köhler Verena Sailer Johanna Kedzierski Anne Möllinger | 44,89 | Italia Claudia Baggio Doris Tomasini Alessia Berti Vincenza Calì | 45,03 |
4 × 400 meter stafett | Russland Anastasija Ovtsjinnikova Anastasija Kotsjetova Jelena Migunova Olga Zaytseva | 3:27,27 | Storbritannia Kim Wall Sian Scott Lisa Miller Christine Ohuruogu | 3:31,64 | Frankrike Dora Jemaa Thélia Sigère Johanna Monthe Phara Anacharsis | 3:31,91 |
20 km kappgang | Irina Petrova Russland | 1:33:24 | Olga Kaniskina Russland | 1:33:33 | Barbora Dibelková Tsjekkia | 1:34:44 |
Høydehopp | Tatjana Kivimägi Russland | 1,94 | Emma Green Sverige | 1,92 | Ariane Friedrich Tyskland | 1,90 |
Stavsprang | Nataliya Kushch Ukraina | 4,30 | Floé Kühnert Tyskland | 4,30 | Julia Hütter Tyskland | 4,25 |
Lengdehopp | Carolina Klüft Sverige | 6,79 | Yuliya Zinovyeva Russland | 6,58 | Adina Anton Romania | 6,55 |
Tresteg | Simona La Mantia Italia | 14,43 | Svetlana Bolshakova Russland | 14,11 | Athanasia Perra Hellas | 13,94 |
Kulestøt | Petra Lammert Tyskland | 18,97 | Christina Schwanitz Tyskland | 18,64 | Chiara Rosa Italia | 18,22 |
Diskos | Sabine Rumpf Tyskland | 60,75 | Darya Pishchalnikova Russland | 59,45 | Kateryna Karsak Ukraina | 56,81 |
Sleggekast | Jekaterina Khoroshikh Russland | 71,51 | Betty Heidler Tyskland | 69,64 | Nataliya Zolotukhina Ukraina | 67,75 |
Spydkast | Annika Suthe Tyskland | 57,72 | Katharina Molitor Tyskland | 57,01 | Linda Brivule Latvia | 56,12 |
Sjukamp | Laurien Hoos Nederland | 6291 | Lilli Schwarzkopf Tyskland | 6196 | Olga Levenkova Russland | 5950 |
Medaljeoversikt
Vertsnasjon (Tyskland)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russland | 15 | 10 | 6 | 31 |
2 | Frankrike | 6 | 2 | 3 | 11 |
3 | Tyskland | 4 | 14 | 8 | 26 |
4 | Polen | 4 | 1 | 1 | 6 |
5 | Storbritannia | 3 | 5 | 1 | 9 |
6 | Romania | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | Belarus | 1 | 3 | 2 | 6 |
8 | Spania | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Tyrkia | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Hellas | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Sverige | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Estland | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Italia | 1 | 0 | 6 | 7 |
14 | Ukraina | 1 | 0 | 3 | 3 |
15 | Tsjekkia | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Nederland | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Finland | 0 | 1 | 2 | 3 |
18 | Ungarn | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Latvia | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Litauen | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Total | 44 | 44 | 45 | 133 |
Deltakere
Ifølge uoffisielle tall deltok 748 utøvere fra 41 land i dette mesterskapet.
|
|
|
|
Referanser
Eksterne lenker
- European Athletics - resultater, menn (PDF)
- European Athletics - resultater, kvinner[død lenke] (PDF)
- Offisiell hjemmeside - Erfurt 2005 (arkivert)
Autoritetsdata