U23-EM i friidrett 2021
U23-EM i friidrett 2021 | |||
---|---|---|---|
Kadriorg Stadium i 2006. | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Tallinn | ||
Vertsland | Estland | ||
Arena(er) | Kadriorg Stadium | ||
Dato | 8. til 11. juli 2021 | ||
Utgavenummer | XIII | ||
Nettsted | Offisielt nettsted (et) · Offisielt nettsted (en) |
U23-EM i friidrett 2021 var det 13. europamesterskapet i friidrett for utøvere under 23 år, og ble arrangert på Kadriorg Stadium i Tallinn fra 8. til 11. juli 2021.
Mesterskapet skulle arrangeres på Fana stadion i Bergen i Norge fra 8. til 11. juli 2021.[1] I mai 2021 ble det klart at EM ikke kunne arrangeres i Norge på grunn av strenge innreiseregler med tanke på koronaviruspandemien. Det europeiske friidrettsforbundet valgte senere Tallinn i Estland som ny arrangør av mesterskapet på samme opprinnelige datoer.
Tidsplan
H | Heat | ½ | Semifinale | F | Finale |
M = Morgen, E = Ettermiddag
|
|
Medaljevinnere
Menn
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Jeremiah Azu Storbritannia Storbritannia | 10.25 | Henrik Larsson Sverige Sverige | 10.36 | Arnau Monné Spania Spania | 10.41 |
200 meter | William Reais Sveits Sveits | 20.47 EU23L | Jesús Gómez Spania Spania | 20.60 PB | Pol Retamal Spania Spania | 20.76 |
400 meter | Ricky Petrucciani Sveits Sveits | 45.02 CR | Jonathan Sacoor Belgia Belgia | 45.17 SB | Edoardo Scotti Italia Italia | 45.68 SB |
800 meter | Simone Barontini Italia Italia | 1:46.20 | Eliott Crestan Belgia Belgia | 1:46.32 | Thomas Randolph Storbritannia Storbritannia | 1:46.41 PB |
1500 meter | Ruben Verheyden Belgia Belgia | 3:40.03 | Mario García Spania Spania | 3:40.11 | Isaac Nader Portugal Portugal | 3:40.58 |
5000 meter | Mohamed Mohumed Tyskland | 13:38.69 | Aarón Las Heras Spania Spania | 13:43.14 | Baldvin Magnússon Island Island | 13:45.00 NR |
10 000 meter | Eduardo Menacho Spania Spania | 29:14.92 PB | Florian Le Pallec Frankrike Frankrike | 29:23.82 | Valentin Gondouin Frankrike Frankrike | 29:24.40 |
110 meter hekk | Asier Martínez Spania Spania | 13.34 | Michael Obasuyi Belgia Belgia | 13.40 | Enrique Llopis Spania Spania | 13.44 |
400 meter hekk | Alessandro Sibilio Italia Italia | 48.42 EU23L | Emil Agyekum Tyskland | 48.96 PB | Ramsey Angela Nederland Nederland | 49.07 PB |
3000 meter hinder | István Palkovits Ungarn Ungarn | 8:34.05 | Etson Barros Portugal Portugal | 8:38.00 PB | Nahuel Carabaña Andorra Andorra | 8:39.17 |
4 × 100 meter stafett | Yannick Wolf Luis Brandner Milo Skupin-Alfa Joshua Hartmann Tyskland | 38.70 EU23R | Arnau Monné Pol Retamal Jesús Gómez Sergio López Spania Spania | 39.00 | Erik Kostrytsya Andriy Vasyliev Kyrylo Prykhodk Vasyl Makukh Ukraina Ukraina | 39.45 |
4 × 400 meter stafett | El-Mir Reale Téo Andant David Sombé Ludovic Oucéni Frankrike Frankrike | 3:05.01 EU23L | Alessandro Moscardi Edoardo Scotti Riccardo Meli Alessandro Sibilio Italia Italia | 3:06.07 | Johannes Nortmeyer Kevin Joite Ben Zapka Emil Agyekum Tyskland | 3:06.42 |
20 km kappgang | José Manuel Pérez Spania Spania | 1:25:06 | David Kenny Irland Irland | 1:25:50 | Andrea Cosi Italia Italia | 1:26:05 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Jan Štefela Tsjekkia Tsjekkia | 2.20 PB | Nathan Ismar Frankrike Frankrike Manuel Lando Italia Italia | 2.17 2.17 PB | ||
Stavsprang | Ethan Cormont Frankrike Frankrike | 5.80 =PB | Emmanouil Karalis Hellas Hellas | 5.65 | Sondre Guttormsen Norge Norge Ersu Şaşma Tyrkia Tyrkia | 5.60 |
Lengdehopp | Simon Ehammer Sveits Sveits | 8.10 SB | Henrik Flåtnes Norge Norge | 7.95 =NU23R | Boris Linkov Bulgaria | 7.84 |
Tresteg | Andrea Dallavalle Italia Italia | 17.05 | Enzo Hodebar Frankrike Frankrike | 16.99 PB | Anaël-Thomas Gogois Frankrike Frankrike | 16.65 |
Kulestøt | Dzmitryj Karpuk Belarus Belarus | 20.33 | Alperen Karahan Tyrkia Tyrkia | 19.75 | Odysseas Mouzenidis Hellas Hellas | 19.41 |
Diskoskast | Kristjan Čeh Slovenia | 67.48 CR | Jawhenij Bahutski Belarus Belarus | 61.21 | Yasiel Sotero Spania Spania | 58.07 |
Sleggekast | Mykhajlo Kokhan Ukraina Ukraina | 77.88 | Christos Frantzeskakis Hellas Hellas | 75.23 | Ragnar Carlsson Sverige Sverige | 73.85 |
Spydkast | Topias Laine Finland Finland | 81.67 EU23L | Leandro Ramos Portugal Portugal | 80.61 | Teura'itera'i Tupaia Frankrike Frankrike | 78.80 |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tikamp | Andreas Bechmann Tyskland | 8142 pts EU23L | Sven Roosen Nederland Nederland | 8056 pts PB | Markus Rooth Norge Norge | 7967 pts NU23R |
Kvinner
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Lilly Kaden Tyskland | 11.36 | Rani Rosius Belgia Belgia | 11.43 | Kristal Awuah Storbritannia Storbritannia | 11.44 |
200 meter | Dalia Kaddari Italia Italia | 22.64 EU23L | Sophia Junk Tyskland | 22.87 PB | Gémima Joseph Frankrike Frankrike | 22.97 |
400 meter | Lada Vondrová Tsjekkia Tsjekkia | 51.19 PB | Barbora Malíková Tsjekkia Tsjekkia | 51.23 =PB | Silke Lemmens Sveits Sveits | 52.09 NU23R |
800 meter | Isabelle Boffey Storbritannia Storbritannia | 2:01.80 | Eloisa Coiro Italia Italia | 2:02.07 PB | Wilma Nielsen Sverige Sverige | 2:02.29 PB |
1500 meter | Gaia Sabbatini Italia Italia | 4:13.98 | Marta Zenoni Italia Italia | 4:14.50 | Erin Wallace Storbritannia Storbritannia | 4:14.85 |
5000 meter | Nadia Battocletti Italia Italia | 15:37.4 | Klara Lukan Slovenia | 15:44.0 | Diane van Es Nederland Nederland | 15:48.4 |
10 000 meter | Jasmijn Lau Nederland Nederland | 32:30.49 EU23L | Anna Arnaudo Italia Italia | 32:40.43 PB | Lisa Oed Tyskland | 33:35.99 PB |
100 meter hekk | Pia Skrzyszowska Polen Polen | 12.77 PB | Cyréna Samba-Mayela Frankrike Frankrike | 12.80 | Klaudia Wojtunik Polen Polen | 12.97 PB |
400 meter hekk | Emma Zapletalová Slovakia Slovakia | 54.28 CR NR | Sara Gallego Spania Spania | 55.20 NR | Yasmin Giger Sveits Sveits | 55.25 NU23R |
3000 meter hinder | Flavie Renouard Frankrike Frankrike | 9:51.02 | Kinga Królik Polen Polen | 9:52.59 | Aude Clavier Frankrike Frankrike | 9:58.58 |
4 × 100 meter stafett | Lilly Kaden Keshia Kwadwo Sophia Junk Talea Prepens Tyskland | 43.05 CR | Aitana Rodrigo Jaël Bestué Eva Santidrián Carmen Marco Spania Spania | 43.74 | Marie-Ange Rimlinger Sacha Alessandrini Wided Atatou Mallory Leconte Frankrike Frankrike | 44.15 |
4 × 400 meter stafett | Lada Vondrová Nikoleta Jíchová Barbora Veselá Barbora Malíková Tsjekkia Tsjekkia | 3:30.11 EU23L | Sokhna Lacoste Louise Maraval Camille Seri Shana Grebo Frankrike Frankrike | 3:30.33 NU23R | Natalia Wosztyl Aleksandra Formella Karolina Lozowska Kinga Gacka} Polen Polen | 3:30.38 |
20 km kappgang | Meryem Bekmez Tyrkia Tyrkia | 1:33:08 | Pauline Stey Frankrike Frankrike | 1:34:47 PB | Antía Chamosa Spania Spania | 1:35:04 PB |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Jaroslava Mahutsjikh Ukraina Ukraina | 2.00 CR | Maja Nilsson Sverige Sverige | 1.89 | Lia Apostolovski Slovenia | 1.89 =SB |
Stavsprang | Amálie Švábíková Tsjekkia Tsjekkia | 4.50 SB | Molly Caudery Storbritannia Storbritannia | 4.45 =SB | Lisa Gunnarsson Sverige Sverige | 4.40 |
Lengdehopp | Petra Farkas Ungarn Ungarn | 6.73 EU23L | Merle Homeier Tyskland | 6.69 PB | Lucy Hadaway Storbritannia Storbritannia | 6.63 PB |
Tresteg | Tuğba Danışmaz Tyrkia Tyrkia | 14.09 NR | Spyridoula Karydi Hellas Hellas | 13.95 | Rūta Kate Lasmane Latvia Latvia | 13.75 |
Kulestøt | Jessica Schilder Nederland Nederland | 18.11 | Lea Riedel Tyskland | 17.86 PB | Axelina Johansson Sverige Sverige | 17.85 |
Diskoskast | Jorinde van Klinken Nederland Nederland | 63.02 | Helena Leveelahti Finland Finland | 57.09 PB | Amanda Ngandu-Ntumba Frankrike Frankrike | 56.24 |
Sleggekast | Samantha Borutta Tyskland | 68.80 | Katrine Koch Jacobsen Danmark Danmark | 66.81 | Kiira Väänänen Finland Finland | 65.98 PB |
Spydkast | Aljaksandra Konsjyna Belarus Belarus | 59.14 PB | Münevver Hancı Tyrkia Tyrkia | 57.37 | Jöna Aigouy Frankrike Frankrike | 55.82 |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp | Adrianna Sułek Polen Polen | 6305 pts | Claudia Conte Spania Spania | 6186 pts PB | Holly Mills Storbritannia Storbritannia | 6095 pts |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Estland)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia (ITA) | 6 | 5 | 2 | 13 |
2 | Tyskland (GER) | 6 | 4 | 2 | 12 |
3 | Tsjekkia (CZE) | 4 | 1 | 0 | 5 |
4 | Spania (ESP) | 3 | 7 | 5 | 15 |
5 | Frankrike (FRA) | 3 | 6 | 8 | 17 |
6 | Nederland (NED) | 3 | 1 | 2 | 6 |
7 | Sveits (SUI) | 3 | 0 | 2 | 5 |
8 | Tyrkia (TUR) | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Storbritannia (GBR) | 2 | 1 | 5 | 8 |
10 | Polen (POL) | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Belarus (BLR) | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Ukraina (UKR) | 2 | 0 | 1 | 3 |
13 | Ungarn (HUN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
14 | Belgia (BEL) | 1 | 4 | 0 | 5 |
15 | Finland (FIN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Slovenia (SLO) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
17 | Slovakia (SVK) | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Hellas (GRE) | 0 | 3 | 1 | 4 |
19 | Sverige (SWE) | 0 | 2 | 4 | 6 |
20 | Portugal (POR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Norge (NOR) | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | Danmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Irland (IRL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Andorra (AND) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bulgaria (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Island (ISL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Latvia (LAT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (27 land) | 44 | 45 | 44 | 133 |
Referanser
- ^ Det europeiske friidrettsforbundet - Bergen to host European Athletics U23 Championships in 2021, besøkt 7. februar 2021.
Eksterne lenker
- (et) Offisielt nettsted
- (en) Offisielt nettsted
Autoritetsdata